Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türk Lirası’nın döviz kurları karşısındaki dalgalı seyrini yorumlayan İsmet Özçelik, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimi kararlarına dikkati çekti.

Faizin yüzde 19’dan 15’e çekildiğini aktaran Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Uluslararası finans kuruluşları Türkiye’ye faizlerin yükseltilmesi için baskıları artırdı. Böyle bir mücadele vardı. Ortalığı biraz alevlendirdiler ve faizleri düşürme mesajı vermeye çalıştılar. Ancak faiz indirimi gerçekleşti. Salı günü döviz kurlarında yüzde 15 yükseliş yaşandı. Bu normal değildi.

İktidar erken seçimi bir süredir ısıtıyor. AK Parti içinde bunu destekleyen de var muhalefet eden de var. Biraz seçim ekonomisi uygularsak haziranda seçimi hallederiz, diyorlardı. Oysa AK Parti’deki ak saçlılar ise Erdoğan’ı uyardı, sakın bu tuzağa düşme, diye. Bu tartışmalar sonrasında sanki erken seçim rafa kaldırıldı. Bahçeli ve Erdoğan yaptıkları açıklamalarda net bir şekilde seçimlerin zamanında olacağını ifade ettiler. Dövizdeki hareketlenmelerin bu tartışmaların sonrasına rastlaması dikkat çekti.

MUHALEFETEN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaşanan tablo için Erdoğan’ı suçladı; ‘Erdoğan krizi dış güçlere bağlıyor ancak kaynağı belirsiz 13 milyar dolar girdi Türkiye’ye bu ne?’ dedi. Bir anlamda dış güçlerle ilişkisi yok bu işlerin, demeye getirdi. ‘Halkı dış mihraklar diye kandıramazsın bu işin sorumlusu sensin. Her konuştuğunda piyasalar allak bullak oluyor.’ dedi ve dozunu biraz daha artırdı. Erdoğan’ın izlediği politikaları delilik olarak nitelendirdi. Türk varlıklarının yabancılara yok pahasına peşkeş çekildiğini ifade etti. Sandık çağrısında bulundu. Öyle görünüyor ki, erken seçim tartışmaları büyüyecek. Fakat ekonomi herkesin cebini yakmaya devam ediyor.

ERMENİSTAN’DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Altılı formül üretilmişti, Kafkasya’daki 6 ülkenin ortak kalınması için buna Gürcistan ‘hayır’ dedi. Ermenistan’dan bir ‘hayır’ sözü gelmedi. Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye bunu destekliyor. Ermenistan, Türkiye’ye karşı sıcak açıklamalar yapıyor. Konuyu Moskova ile de konuşuyor. Moskova, Türkiye ile Ermenistan anlaşırsa Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bölgeye müdahale edemeyeceğini düşünüyor. Onun için Türkiye ile Ermenistan’ın anlaşması önemli. Bence gelişmeler iyi. Umarım Ermenistan Türkiye’de, Türkiye de Ermenistan’da diplomatik temsilciliklerini açarlar.

İRAN VE ABD ARASINDA GERİLİM SÜRÜYOR

İran ile ABD arasında Basra Körfezi’nde ve Hürmüz Boğazı’nda bir gerilim var. Gerilimin hangi noktaya ulaştığı konusunda çeşitli haberler vardı. Bazı çatışma haberlerinden bahsediyorlardı. Çatışmaların hangi boyutta olduğunun üstü örtüldü. Devrim Muhafızlarına yakın haber ajansı bir haber servis etti. Buna göre, İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı, herhangi bir tarih belirtmedi ama ABD ile yaşanan çatışmaları diler getirdi. Çatışmalarda 9 şehit verdiklerini belirtti. Kendilerinin de ABD’ye 9 darbe vurduklarını bildirdi. Bu 9 darbe nedir, bunu bilemiyoruz, ABD bir kayıp verdi mi, bilmiyoruz. Sonuçta ABD ile İran arasında askerlerin öldüğü çatışmaların yaşandığı ilk kez resmi ağızdan açıklanmış oldu.

RUSYA’DAN “DEMOKRASİ ZİRVESİ” YORUMU

Zirve Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. ABD zirveye Türkiye’ye davet etmedi. Rusya, Çin, İran, Macaristan, Venezuela da davetli değil. Bir anlamda ABD ile sorunu olan hiçbir ülke davet edilmedi. Biden için demokrasi ABD ile arasının iyi olması. Rusya’da buna tavır aldı. 9-10 Aralık’ta yapılacak zirveye ‘demokrasi zirvesi değil bu yeni ayrıştırıcı çizgiler yaratmak’ denildi. Rusya, ‘Biz bunu ciddiye almıyoruz.’ dedi. Türkiye de tepkisini dile getirmişti, Biden’ın durumunu da düşündüğümüz zaman çok ses getirecek bir zirve gibi görünmüyor.”