Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris Şehit Görkem Hasdemir Beldibi Yangın Ekip Binası’nda orman yangınlarında son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, “Muğla’da Köyceğiz ve Milas, Aydın’da Bozdoğan yangını devam ediyor.” bilgisini paylaştı.

Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

“Yunanistan’ın bizden talebi var. Olumlu bakıyoruz. İki 40 tonluk Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) kullanmış olduğu uçak hazırlanmış olup ilgili ülke (Yunanistan) Dışişleri Bakanlığından işlemleri tamamlanması halinde yola çıkacak.

270 orman yangınıyla uğraştık, 267’si kontrol altında. Muğla’da Köyceğiz ve Milas, Aydın’da Bozdoğan yangını devam ediyor. Üç orman yangını için çalışmalar devam ediyor.

Köyceğiz’de yangın vadiye hapsolmuş şekilde devam ediyor ama kontrol altında diyemiyoruz. Kontrol altına alınan yerlerde dıştan içe doğru soğutma işlemi uyguluyoruz. Arazözler en ufak duman kalmayacak şeklide çalışıyor.

Orman yangınlarıyla mücadelede gönüllü olarak bulunmak isteyenler e-Devlet üzerinden başvuru yapsın.

9 ilde, 26 ilçe, 180 köyde, 7 bin 735 çiftçimizin hasar tespit çalışması yapıldı. Muğla’da orman yangınlarında 4 bin 500’e yakın arı kovanı zarar gördü. Türkiye’nin çam balı merkezi olan Muğla’da bu konuda yaraları saracağız, yeni bal ormanları tesis edeceğiz.

Bundan sonraki ekim dikimlerde yangın kontrol şeritlerimiz daha geniş olacak. Hiç kimse endişe etmesin, ormanlarımız yeniden küllerinden doğacak. Bitkisel üretim alanlarının yeniden tesisi için ihtiyaç duyulan tohum, fide ve fidanı bedelsiz temin edeceğiz. 

Devlet buradadır, yangından zarar gören kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Özellikle büyükbaş, küçükbaş ve arı kovanı zararlarının tamamını hibe olarak ödüyor olacağız.”