China Daily

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. yılını kutlamak için geçen hafta perşembe günü başkent Beijing’deki Tian’anmen Meydanı’ndaki büyük toplantı doğal olarak dünyanın dikkatini çekti.

Bu etkinliğin ÇKP liderliği altında ülkenin gittiği yönü göstermesini uzmanlar hayal kırıklığına uğramayacaklar. ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, önemli konuşmasında, ileride izlenecek yolu anlaşılır bir şekilde gösterdi. Parti’nin her zaman halkın temel çıkarlarını temsil ettiğini kaydeden Xi, Çin halkının mutluluğunun aranması ve Çin ulusunun modernizasyonuna dair asıl misyonuna sadık kalmaya devam edeceğini ifade etti.

Her bakımdan orta seviyede bir refah toplumu inşa etme yönündeki ilk yüzyıl amacında başarıya ulaşan ÇKP, Çin halkına verdiği önemli sözü yerine getirdi ve ülke “ulusal modernizasyon amacını bir gerçeğe dönüştürme amacına hiç olmadığı kadar daha yakın, daha emin ve daha muktedir.” Ancak bu kolay olmadı. Parti’nin halkın içine yerleşmiş kökleri ile değişen zamanlara direnme ve uyumu, ülkenin sahip olduğu daha gelişmiş kurumsal garantisini ve daha sağlam maddi temelini güvence altına aldı. Parti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2049 yılına kadar müreffeh, güçlü, demokratik, kültürel olarak gelişmiş, uyumlu ve harika büyük bir modern ülke olması yönündeki ikinci yüzyıl amacını gerçekleştirmek için çaba göstermektedir. 

Xi’nin konuşması, Parti’nin ilk yüzyıl amacına ulaşmak amacıyla geçmiş yüzyılda Çin halkının ödediği bedellerin çok iyi farkında olduğunu ve boşa zaman harcamayacağını ve kazandıklarıyla yetinmeye bir dakika bile ayırmayacağını açıkça gösterdi. Parti ikinci amacına ulaşmak için bir yola girmede boşa zaman harcamadı. Xi, bunu söyleyerek, Parti’nin her zaman niçin kendini otomatik olarak ayarlamasının ve kurulduğunda 50’nin üzerindeki üyesiyle küçük bir siyasi örgütten niçin 95 milyonu aşkın üyesiyle dünyadaki en büyük iktidar partisine dönüşebildiğinin içyüzünü anlamasını önerdi.

XI JINPING’İN KONUŞMASINDA “GÜVEN” ANAHTAR KELİMEYDİ

Xi’nin konuşmasında “güven” anahtar kelimeydi ve ulusal modernizasyonun “tarihi bir kaçınılmazlık” haline geldiğini ilan etti. Bunu yaparak, Parti ve halk arasında anlaşmazlık yaratmaya çalışanlara onların girişimlerinin boşa çıktığı yönünde açık bir mesaj gönderdi. Bir yere kadar, bu tür girişimler Parti’yi sürekli olarak kendini düzeltmeye ve politikaları ile eylemlerinin halkın çıkarları ve zamanın eğilimiyle aynı doğrultuda kalacağını sağlama almaya teşvik etti. 

Çin halkının ayakta kalmaktan ve refahının büyümesinden güçlü olmaya doğru muazzam bir dönüşüm geçirdiğini belirten Xi, hiçbir dış gücün zorbalık, zulüm yapmasına veya hükmü altına almasına asla izin vermeyeceğini vurguladı. Bunu her kim denerse 1,4 milyar nüfuslu Çin halkının oluşturduğu büyük bir çelikten Çin Seddi ile çarpışacağına işaret etti. Fakat ülke kendi kalkınma çıkarlarını kararlı biçimde savunsa bile, ülkenin kültürü ve tarihinde zorbalık, zulüm ve boyun eğdirmenin bulunmadığını kaydetti. Ülkenin tahammül ettiği büyük acılar onu, Parti ile halk için etik ve davranışsal bir kural haline getirdi ve Çin’in kendisine yapacağı gibi başkalarına da yapması gerekiyor. Bunun için Xi, dünya barışını korumak, küresel gelişmeye katkıda bulunmak ve uluslararası düzeni korumak için bir ortak olarak Çin’in güvenilirliği konusunda hemfikir ülkelere bir kez daha güvence verdi.

ÇKP liderliğinde Çin’in çok taraflılığın, açıklığın ve adaletin sağlam bir destekçisi olduğu ve hakimiyet kurma arzusu bulunmadığı konusunda hiçbir şüpheye yer bırakmadı.