Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türk iş insanlarının Asya başta olmak üzere farklı coğrafyalardaki pazarlara açılmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren İsmet Özçelik, Irak’taki Türk iş insanlarının faaliyetlerini yakından takip ettiğini kaydetti.

TÜRKİYE’NİN ASYA’YA AÇILMASI İŞ DÜNYASINI ETKİLEDİ

Birçok Türk firmasının Irak’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından işgali sırasında bölgeden çekilmek zorunda kaldığını belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Batı Asya’da Türk firmalarının yoğun bir iş alım sürecine girdiğini görüyoruz. Bu Türkiye’nin Batı’dan ziyade Asya’ya yönelmesi sonrası oldu. Irak tarihinin en büyük projesi olarak tanımlanıyor, Basra’daki deniz suyundan tatlı su arıtma projesi. Bu üç firmadan oluşan bir konsorsiyum buradaki en büyük ortaklardan biri, bu firma.

Irak Bakanlar Kurulu Binası var, yaklaşık 300 milyon dolarlık bir proje, o da Türk firması tarafından üstlenilmiş bir proje. Yine Rusya’nın Baltık kıyısında bir doğal gaz projesi var o da yüksek bir proje. Yaklaşık 5,5 milyar dolarlık bir iş. Alınan işlerin son bir aylık toplamı 11 milyar doların üstüne çıkmış görünüyor.

Bizim dövize çok ihtiyacımız olan günlerde bu işlerin gelmiş olması Türk ekonomisini rahatlatacak bir durum. Bütün gözlemciler bu işler ne oldu da birdenbire açıldı sorusuna yanıt arıyor. Bunun yanıtı da çok net Türkiye, Asya’ya açılınca bu işler de açılıyor.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN SURİYE AÇIKLAMASI

Sürpriz bir açıklama oldu. Dışişleri Bakanı düzeyinde Suriyeli muhaliflerle görüşüp bunu Suriye’nin meşru temsilcisi ilan etmek garip bir durum. Birleşmiş Milletler (BM, Şam yönetimini tanıyor. Suriye’nin meşru hükümeti Şam’da oturuyor.

Hepimiz muhaliflerin çok bir gücü olmadığını biliyoruz. Merkezi hükümet de giderek baskısını artıyor. Bu koşullarda dışişleri bakanının böyle bir açıklama yapması tuhaf oldu.”

Bu açıklama, Suriye ile ilişkileri olumsuz etkileyecek. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ‘Bu felaket bir şey’ dedi. Suriye ile ilişkiler tam iyiye giderken böyle bir açıklama vahim bir durum olarak ortaya çıkıyor.”