Tüm dünyanın günlerce canlı yayınlarla izlediği yabani Asya filleri, uzun yürüyüşlerinin ardından doğal habitatlarına geri döndü.

Çin Ulusal Ormancılık ve Otlak İdaresi’den verilen bilgiye göre, Yunnan eyaletinde kuzeye doğru hareket eden Asya filleri Yuanjiang Nehri’ni geçerek güvenli bir şekilde yaşam alanına ulaştı.

Bu grup yabani fil Yunnan eyaletinde yer alan Xishuangbanna Ulusal Doğa Koruma Bölgesi’nde yaşıyordu ve sürüde 17 fil vardı. 16 Nisan’da fil grubu, Pu’er şehrinden geçerek Yuanjiang ilçesine taşındı. 24 Nisan’da bu Asya fillerinden ikisi Pu’er şehrine geri döndü, kalan 15 fil kuzeye göç etmeye devam etti. 2 Haziran’da fil grubu Yunnan eyaletinin merkezi Kunming şehrine girdi.

Son aylarda yabani fillerin nadir uzun mesafeli göçü, yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi gördü. İnsanlar canlı yayınlarla fillerin hareketlerini izledi.

Kuzeye doğru göç sırasında bu “kara devler” Xishuangbanna’dan kuzeye doğru yaklaşık 500 kilometre hareket etti ve neredeyse tüm Yunnan eyaletinin yarısını geçti. Yol boyunca, filler köylere ve tarlalara girip gıda ürünleri ve su kaynakları aradı.

Alınan bilgiye göre filler nedeniyle oluşan tüm ekonomik kayıp hükümet tarafından karşılanıyor.

Uzman grubu filleri yönlendirmek için mısır ve ananas gibi fillerin sevdiği gıda ürünlerini sürünün izlemesi gereken güzergaha koydu.