Haber: Samet Demir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eylül ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 19’dan yüzde 18’e indirme kararı aldı.

Yüzde 1’lik yani 100 baz puanlık faiz indirimi sonrası Dolar/TL yukarı yönlü harekete geçerken, faiz indiriminin gelecek aylarda da devam edebileceği tartışılmaya başlandı.

Aydınlık gazetesi ekonomi yazarı ve gazeteci Recep Erçin, Merkez Bankası’nın (MB) faiz kararını CRI Türk’e değerlendirdi.

ERÇİN, FAİZ İNDİRMİNİ 13 EYLÜL’DE TAHMİN ETTİ

“Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 100 baz puan faiz indirimine gitmesi yani yüzde 19’dan 18’e çekmesinin işaretini Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu geçen günlerde yaptığı sunumda vermişti.” diyen Erçin’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Kavcıoğlu, yaptığı sunumda çekirdek enflasyon göstergelerini işaret etmişti ve çekirdek enflasyon göstergelerinin aşağı yönlü olduğunu söylemişti. Bu anlamda zaten MB’nin bir faiz indirimine gideceği, manşet enflasyonun faiz indirimine gitmeye izin vermese bile yeni göstergenin çekirdek enflasyon olduğunu anlamıştık.

Başkan Şahap Kavcıoğlu göreve geldiğinde enflasyonun üzerinde bir faiz taahhüdünde bulunmuştu. Daha sonra manşet enflasyonu göstergelerinde birtakım dönemsel fiyat gelişmeleri olduğu iddia edilerek çekirdek enflasyona (yüzde 16) bakılması gerektiği, buna bakarak bir faiz politikasına gidileceği zaten belirtilmişti. Piyasa bunu görmezden geldi, piyasa yorumcuları da görmezden geldiler. Ben 13 Eylül’de attığım bir tweete ‘Sanırım bu ay bir faiz indirimi göreceğiz, 100 baz puan olabilir’ yazmıştım. Bu bir kulis bilgisi de değildi bu bir uydurma da değildi bu tamamen Şahap Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyon vurgusu ve Hazine tahvil ihalelerinin yüzde 18’lerde oluşmasıyla böyle bir öngörüde bulundum bunun da doğru çıktığı görülüyor. 100’ün üzerinde olsaydı ben sürpriz beklerdim.

FAİZ İNDİRMİNDE PİYASA ETKİSİ

Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bu yönde telkinleri vardı. Özellikle kredi ile dönen küçük işletmelerde ciddi bir finansman sıkıntısı var. Faizlerin kademeli olarak aşağı indirilmesi gerekiyordu. Umarız enflasyon da aşağı gelir fakat enflasyon göstergeleri pek bize onu açıkçası göstermiyor. Doğal gaz fiyatları ve petrol fiyatlarına baktığımızda Türkiye’nin enerji faturasının artacağını ve kış aylarında bir pahalılığın devam edeceğini görebiliyoruz enerji maliyetlerinden. Merkez Bankası cesur bir adım attı diyebilirim. Bakalım önümüzdeki ay bu cesur adımın devamı gelecek mi, gelebilir diye umuyorum. Çekirdek enflasyon göstergelerinde aşağı doğru iniş olursa. Burada kur çok önemli dolar kuru faiz kararı açıklanır açıklanmaz yüzde 1,25’ler oranında değer kazandı. Dolar kurunun 9’a doğru gidebileceği yönünde öngörüler var. Piyasa bu faiz indirimine sert tepki vermiş gibi görünse de bence alttan alta da bir beklenti hâkimdi faiz indirimi konusunda. Sabah Ankara kulislerinden gelen bir haberde faiz indiriminin yapılacağı zaten bizim kulağımıza kadar gelmişti.

MB açıklamasında ‘Sıkı para politikasının ticari kredilerde beklenenin ötesinde bir daraltıcı etki yaptığı görülmektedir.’ diyor. MB şunu da söylüyor ‘Bunun yanında bireysel kredinin ılımlı seyrine dönmesi için makroihtiyati politika çerçevesi güçlendirilmiştir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçen günlerde tüketici kredilerinde kısıtlamaya gitmişti. Bir tarafta tüketime giden kredilerde kısıtlamaya gidilirken diğer tarafta ticari hayatı destekleyecek, üretim cephesini destekleyecek faizin indirilmesine gidiliyor. Diyor ki ‘ben bu faiz indirimini içerdeki tüketimi ve ithalatı pompalamak için değil, üreticimin finansmana erişimini finansman maliyetini azaltmak için yaptım’ diyor. Bu mesaj da önemliydi.”