Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED9) Zirvesi’nin sonunda yayımlanan Atina Bildirgesi’nde, derinleşen iklim ve çevre krizi ile mücadele için özel sektör ve sivil toplumun da katılımıyla küresel anlamda eyleme geçilmesi gerektiği belirtildi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da İspanya, İtalya, Malta, Portekiz, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Fransa, Hırvatistan ve Slovenya’nın katılımıyla düzenlenen zirvede, iklim krizi ile mücadelede atılacak adımların sıralandığı Atina Bildirgesi yayımlandı.

Bildirgede, iklim değişikliği, biyoçeşitlilik, ormanlar, deniz kirliliği ve sivil savunma gibi başlıklar yer aldı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise zirveye gönderdiği video mesajda iklim krizinin tek çaresinin Avrupa Yeşil Anlaşması’nın uygulanması olduğunu kaydetti.

2021 yazında Avrupa’da yaşanan orman yangınları ve sel felaketlerini hatırlatan Michel, “Bu, iklim değişiminin teorik bir sorun olmadığını kanıtladı. Ciddi sonuçları olan bir meseledir.” diye konuştu.

İKLİM KRİZİ İÇİN ORTAK ADIM ARAYIŞI

İklim krizi ile çevre sorunları, Akdeniz’de güvenlik ve istikrar, Afganistan’dan olası göç dalgası gibi gündem maddelerinin ele alındığı zirvede, sorunların çözümü için Akdeniz ülkeleri arasında iş birliğine ve ortak eylem planına gerek duyulduğu vurgulandı.

Bu yılki zirvenin, “İklim Değişikliği ve Akdeniz’deki sonuçları” konulu çalışmalarına Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de katıldı.

Zirve sonuç bildirgesinde, Kıbrıs meselesinde iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çözümünün benimsendiği ifade edilen bildirgede, iki devletli çözümün kabul edilemez olduğu ve Maraş’ın açılmasına yönelik kararın geri çekilmesi gerektiği kaydedildi.

Bildirgede, kıta sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlarının, Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne uygun olarak barışçıl yöntemlerle belirlenmesi gerektiği savunulurken, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, meselenin, Uluslararası Adalet Divanı olasılığı da dâhil olmak üzere diyalog yoluna başvurularak çözülmesine yönelik çağrısına işaret edildi.

HIRVATİSTAN VE SLOVENYA DA GRUBA KATILDI

Önceki yıllarda yedi ülkenin katılımıyla oluşturulan AB Üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Grubu, bu yıl Hırvatistan ve Slovenya’nın da katılımıyla genişledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Atina’da ev sahipliği yaptığı zirveye, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Malta Başbakanı Robert Abela, Slovenya Başbakanı Janez Jansa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ve Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva katıldı.

AB liderlerini ağırlayan zirve nedeniyle Atina’da yoğun güvenlik önlemleri alındı. 06.00-00.00 saatleri arasında Atina merkezinde gösteriler yasaklandı. Çevreciler, yasağa rağmen AB liderlerini protesto etmek ve iklim krizine dikkat çekmek üzere Atina sokaklarında eylem yaptı.