Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Samet Demir’in hazırlayıp sunduğu “Ekonomi Basını” programına konuk oldu. Atlı, Makao ve Hong Kong gibi Çin’in özel idare bölgelerindeki ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Çin’in içinde Hong Kong’un yanı sıra Makao Özel İdare Bölgesi’nin de bulunduğunu belirten Altay Atlı, bu iki bölgenin birbirine çok yakın olduğunu belirtti.

2049’DA MAKAO’NUN ÖZEL İDARE STATÜSÜ KALKACAK

Makao’nun Hong Kong’a kıyasla çok daha küçük bir bölge olduğunu ifade eden Atlı’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Makao nüfusu 680 bin sadece, yüz ölçümü ise 33 kilometre kare kadar. Yani Hong Kong ile kıyaslayacak olursak Hong Kong’un nüfusu neredeyse 7,5 milyon kadar, yüz ölçümü ise 1100 kilometre kare yani 30 katı kadar Makao’nun. İki bölge arasındaki mesafe 60 kilometre ve rahatlıklar ulaşım sağlanabiliyor. Ben de 2005 yılında Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) bir kursu için Makao’da 15 gün kadar bulunmuştum

Makao bugünlerde gündeme geldi çünkü burada seçimler gerçekleştirildi. Küçük bir meclisi var, sadece 33 sandalyeden oluşan bir meclis. Bunların hepsi de seçimle seçilmiyor sadece 14 sandalye halk tarafından seçiliyor. Sisteme göre, 12 vekil farklı sivil toplum kuruluşları tarafından seçiliyor. 7 kişi de üst düzey makam yönetici tarafından belirleniyor.

Biraz da ekonomik açıdan bakalım. Makao geçmişten bu yana ekonomik olarak Çin içinde öne çıktı. Hong Kong’un nasıl bir İngiltere geçmişi varsa Makao’nun da bir Portekiz geçmişi var. 1550’li yıllarda Çin İmparatorluğu Ming Hanedanı tarafından yönetiliyor. O dönemde burası Portekiz’e kiralandı ve Portekiz 1887 yılına kadar kira ödedi. 1887’de Çin ile Portekiz arasındaki anlaşma ile birlikte Portekiz burada sömürge haklarını korumuş oldu. Bu belirli bir süreliğineydi, 1999 yılında bu süre doldu ve Makao, Çin’e devredildi. Makao Özel İdare Bölge statüsüne kavuşmuş oldu. 2049’da Makao, Çin Halk Cumhuriyeti’nin tam bir parçası olacak, özel idare statüsü kalkacak.

MAKAO EKONOMİSİ KORONAVİRÜSTEN ETKİLENDİ

Makao’nun ekonomisi büyük ölçüde kumarhanelerden ve turizmden sağlanıyor. Kumarhaneler Çin’de yasal değil ama Makao’nun burada özel bir statüsü var. Yıllardır bu farklı statüden yararlanarak kumarhaneler açıldı ve çok büyük gelir elde edildi.

Bahsettiğimiz bölgenin 3’te 2’si deniz doldurularak oluşturuldu. Buradaki kumarhane büyüklüğü Las Vegas’ın yedi katına ulaşmış durumda. Hızla devam eden bir büyüme de söz konusu. Ekonomi kumarhanelere ve turizme bağlı olunca koronavirüsten çok etkilendi. 2020 yılında Makao ekonomisi yüzde 56 küçüldü. 2020’de Çin’de yüzde 2’lik bir büyüme vardı. Ancak 2021 yılında toparlanma görülüyor, bu yıl yüzde 44 büyüme beklentisi var. 2022 sonrasında da Makao ekonomisinin eski haline gelmesi bekleniyor.”