Madagaskar’da Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina’ya suikast hazırlığıyla ilgili aralarında 2 Fransız emekli askerin de bulunduğu 11 kişi cezaevine gönderildi.

Madagaskar’ın resmi haber ajansı Taratra’ya göre, 20 Temmuz’da gözaltına alınan ve 15 günlük gözaltı süresi dolan emekli Fransız askerler Paul Rafanoharana ve Philippe Marc François ile 9 kişi tutuklandı.

“Devletin güvenliğini tehlikeye atmak ve cumhurbaşkanını öldürmek için komplo kurmak”la suçlanan bu kişiler arasında yüksek rütbeli askerlerin de olduğu kaydedildi.

Suikast girişimine ilişkin bugüne kadar 12’si asker 21 kişi sorgulanmıştı. Sorgulananlar arasında generaller, Antananarivo Başpiskoposu Odon Razanakolona ve Cumhurbaşkanı Rajoelina’ya yakın bazı isimler de yer almıştı.

APOLLO 21 PROJESİ

Daha önce emekli Fransız asker Rafanoharana’nın bilgisayarında “Apollo 21 Projesi Bütçesi” başlıklı bir belgeye ulaşılmıştı.

Apollo 21 planıyla aralarında Cumhurbaşkanı Rajoelina’nın da bulunduğu 5 devlet görevlisinin “ortadan kaldırılması” ve yönetime el konulmasının amaçlandığı ortaya çıkmıştı.

Madagaskar basınına göre, suikast planının beyni olan Rafanoharana’nın suikast planı için Madagascar Oil Genel Direktörü Amerikalı Russel Kelly’den 10 milyon Euro istediği tespit edilmişti.

Rafanoharana’nın evinde 4 valize yerleştirilmiş 225 bin Euro ve çok sayıda silah ele geçirilmişti.