Madagaskar’da Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina’ya suikast hazırlığıyla ilgili bugüne kadar gözaltına alınan 21 kişiden 14’ünün sorgusu devam ediyor.

Antananarivo Başsavcısı Berthine Razafiarivony, suikast girişimiyle ilgili soruşturmaya ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

Razafiarivony, bugüne kadar 12’si asker 21 kişinin soruşturma kapsamında gözaltına alındığını, askerler arasında general, komutan ve jandarmanın bulunduğunu söyledi.

Hâlâ 14 kişinin sorgusuna devam edildiğini kaydeden Razafiarivony, isim belirtmese de suikast planının beyninin de belirlendiğini aktardı.

Razafiarivony, sorgusu süren Fransa-Madagaskar vatandaşı emekli askerin bilgisayarında “Apollo 21 Projesi Bütçesi” başlıklı bir belge tespit edildiğini dile getirdi.

Apollo 21’in, aralarında Cumhurbaşkanı Rajoelina’nın da bulunduğu 5 devlet görevlisini “ortadan kaldırmayı” hedeflediğinin altını çizen Razafiarivony, bunun sadece suikast planı olmadığını, yönetime el konulmasının da amaçlandığını vurguladı.

Soruşturmanın hâlâ sürdüğünü kaydeden Razafiarivony, şüphelilerin masumiyet karinesinin ihlal edilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Suikast girişimiyle ilgili ilk kez 20 Temmuz’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda aralarında 2 emekli Fransız askerin de bulunduğu 6 kişi gözaltına alınmıştı.

Emekli Fransız askerlerden Paul Rafanoharana’nın aynı zamanda Madagaskar vatandaşı olduğu ve gözaltına alınan askerlerle ilişkisi ortaya çıkmıştı.

Madagaskar basınına göre, suikast planının beyni olan Rafanoharana’nın, suikast planı için Madagascar Oil Genel Direktörü Amerikalı Russel Kelly’den 10 milyon Euro istediği tespit edilmişti.

Rafanoharana’nın evinde 4 valize yerleştirilmiş 225 bin Euro ve çok sayıda silah ele geçirilmişti.