Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, 20 Temmuz’da kendisini hedef alan ancak engellenen suikast planına ilişkin yargıdan çıkacak sonucu beklemek gerektiğini söyledi.

Rajoelina, emekli Fransız askerler ve ordudan üst düzey isimlerin de karıştığı suikastın planına ilişkin ilk kez açıklamalarda bulundu.

Bir televizyona kanalına konuşan Rajoelina, “Apollo 21” isimli 4 aşamalı suikast planıyla kendisi dâhil 5 devlet görevlisinin hedef alındığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Rajoelina, fikir ayrılıklarının, böyle bir suikast girişiminin gerekçesi olmayacağını altını çizerek, “Eleştirilere hatta dezenformasyonlara bile göz yumabiliriz ancak iktidarı zorla ele geçirmek için suikast girişiminde bulunmayı asla kabul edemem.” dedi.

“Bu suikast planının arkasındaki her kimse milletimizin düşmanıdır.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Rajoelina, planının ana figürleri arasında, zamanında Çad, Afganistan ve Kosova’daki Fransız askeri birlikleri komuta eden Fransız bir albay olduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Rajoelina, “Beni milletimi koruma çabamdan dolayı öldürmek istiyorlar. Bırakalım yargı işini yapsın. Fransa ile kişisel bir sorunum yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Rajoelina, söz konusu emekli Fransız albay Paul Rafanoharana ilgili de isim vermeden bazı detaylar paylaştı.

Cumhurbaşkanı Rajoelina, Madagaskar-Fransız vatandaşı olan Rafanoharana’nın Madagaskar’daki sivil geçiş yönetiminde (2009-2014) kendisinin diplomatik danışmanlığını yaptığı iddialarını yalanladı.

Rafanoharana ile sivil geçiş sürecinde sadece 2 kez görüştüğünü kaydeden Rajoelina, “İlk görüşmemizde bu kişi ofisime geldi ve Paris’e büyükelçi olmak istediğini söyledi, ben de reddettim. Diğer karşılaşmamız ise bir dini ayin sırasında oldu.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Rajoelina, Rafanoharana’nın CV’sinde, “Antananarivo Başpiskoposu Odon Razanakolona’nun danışmanı.” ifadesini kullandığını hatırlatarak, suikast planının çökertilmesinden sonra Vatikan’dan da bir “dayanışma mektubu” aldığını kaydetti.

Suikast planının arkasında paralı askerler, sivil toplum örgütleri ve hatta ordudan yüksek rütbeli isimlerin olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Rajoelina, bu plan üzerinde uzun süredir çalışıldığını dile getirdi.

APOLLO 21 PLANI

Madagaskar’da 20 Temmuz’da eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, “devletin güvenliğini tehlikeye atmak ve cumhurbaşkanını öldürmek için komplo kurmak”la suçlanan 2’si emekli Fransız asker 6 kişi gözaltına alınmıştı.

Akabinde süren gözaltı dalgasında 21’den fazla kişi sorgulanmış ve söz konusu emekli Fransız askerler de dâhil 11 kişi tutuklanmıştı.

“Apollo 21” ismi verilen suikast planında, aralarında Cumhurbaşkanı Rajoelina’nın da bulunduğu 5 devlet görevlisinin “ortadan kaldırılması” ve yönetime el konulmasının amaçlandığı ortaya çıkmıştı.

Madagaskar basınına göre, suikast planının beyni olan Rafanoharana’nın bu plan için Madagascar Oil Genel Direktörü Amerikalı Russel Kelly’den 10 milyon Euro istediği tespit edilmişti.

Rafanoharana’nın evinde 4 valize yerleştirilmiş 225 bin Euro ve çok sayıda silah ele geçirilmişti.