Macaristan Başbakanı Viktor Orban, dün basına verdiği röportajda Çin aşılarına yeniden övgü yağdırdı.

Orban, Çin aşılarının Macaristan’ın aşılama çalışması alanında diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerini geride bırakmasına destek sağladığını dile getirdi.

ABC’nin haberine göre, Orban yaptığı konuşmada, “Kısa süre içinde Çin aşılarını kullanmaya başlayacağız. Paskalya Günü’ne kadar, başvuran tüm vatandaşlarımız aşı olabilecek.” ifadelerini kullandı.

Orban’ın açıklamasına göre, ülkenin 10 milyona yakın nüfusunun dörtte biri aşı için başvurdu. Mayıs ayı sonuna kadar, Macaristan’da 6 milyon 800 bin kişinin aşılanması planlanıyor. Bu sayı, benzer büyüklükteki AB ülkelerine kıyasla 3,5 milyon daha fazla.

Orban, 9 Şubat’ta Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi’nde de Çinli bilim insanlarının aşı geliştirme çabalarını övmüş, Çin aşılarının güvenilirliğini gösteren raporlara sahip olduklarını duyurmuştu.

Macaristan’ın baş sağlık yetkilisi Muller Cecillia, Sinopharm’ın aşısına kullanım onayı verildiğini duyurdu. Başbakan Orban, çok güvendiği Çin aşısını kendisinin de kullanmaya istekli olduğunu söyledi.

Başbakanlık Ofisi Direktörü Gureas da Sinopharm’dan sipariş edilen aşıların ilk partisinin önümüzdeki hafta ülkeye ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Öte yandan, Pakistan Başbakanı Özel Sağlık Asistanı Faysal Sultan, bugün Xinhua’ya yaptığı açıklamada, Pakistan İlaç İdaresi’nin Çinli CanSinoBIO şirketi tarafından üretilen Covid-19 aşısının acil kullanımına izin verdiğini doğruladı.

CanSinoBIO şirketi tarafından geliştirilen adenovirüs vektör aşısının faz 3 klinik denemeleri Pakistan dâhil farklı ülkelerde yapılmıştı.

Aşı, Sinopharm tarafından üretilen aşıdan sonra Pakistan tarafından acil kullanım onayı verilen ikinci Çin menşeli Covid-19 aşısı oldu.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Çinli bir şirket tarafından üretilen Covid-19 aşısını yaptırdı. Pinera, aşı olduktan sonra yaptığı açıklamada, Çin’in aşılarının güvenli ve etkili olduğunu ifade ederek, aşıların ülkede hayatın normale dönmesi için umut verdiğini kaydetti.

Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing, önceki gün yaptığı konuşmada, Myanmar Gıda ve İlaç İdaresi’nin Çin’de üretilen Covid-19 aşısının kullanımını onayladığını söyledi. Bununla birlikte, Myanmar’da Hindistan ve Rusya’da üretilen Covid-19 aşıların kullanımına da onay verildi.