Lübnan Cumhurbaşkanlığı, hükümeti kurma görevini iade eden Saad el-Hariri’nin kabinede bakanlıklarla ilgili tüm değişiklikleri reddettiğini bildirdi.

Hariri’nin Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile görüşerek hükümeti kurma görevini bıraktığını duyurmasının ardından Cumhurbaşkanlığından yazılı açıklama yayımlandı.

Açıklamada, “Hariri, mezhep eksenli dağılımda, bakanlıklarda ve getirilecek isimler üzerinde herhangi bir değişik yapılmasını reddetti.” ifadesine yer verildi.

Hariri’nin ayrıca, Meclis’ten gerekli güvenoyu için parlamentodaki grupların görüşünü almaya da karşı çıktığı ve bakanları kendi seçmekte ısrarcı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Hariri, bakanlıklara getirilecek isimlerde ve dağılımda değişiklikle alakalı Cumhurbaşkanı’yla anlaşma ve onunla istişare etme prensibini kabul etmedi. Bu durum affını isteme kararını önceden aldığını gösteriyor.” denildi.

Cumhurbaşkanı Avn’ın hükümetin mümkün olan en kısa zamanda kurulması amacıyla gerekli parlamento görüşmeleri için tarih belirleyeceği aktarıldı.

HARİRİ, HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ BIRAKTI

Lübnan’da 22 Ekim 2020’de yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad el-Hariri, dün teknokratlardan oluşan 24 üyeli kabine listesini Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a sunmuştu.

Bugün başkent Beyrut’taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Avn ile yeniden bir araya gelen Hariri, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı ile anlaşamadığı için hükümeti kurma görevini bıraktığını duyurdu.

Hariri, “Cumhurbaşkanı Avn ile kabine konusunda görüşlerimizi paylaştık. Cumhurbaşkanı’nın istediği bazı değişiklikler vardı. Ben bunları kabinenin özü olarak görüyordum. Güvenle alakalı ve bazı Hristiyan vekillerle ilgili konular vardı. Cumhurbaşkanı Avn’ın bu konulardaki tutumu değişmedi. Sayın Cumhurbaşkanı ile uzlaşamayacağımız netleşti.” dedi.

Saad el-Hariri, “Görüşmede Cumhurbaşkanı’na kabine hakkında biraz düşünmesini önerdim ancak bana uzlaşmamızın mümkün olmadığını söyledi. Bu nedenle ben de hükümeti kurma görevinden affımı istedim.” ifadelerini kullandı.

Hariri’nin görevi iade ettiğini duyurmasının ardından dolar, karaborsada ilk kez 20 bin Lübnan lirasının üzerine çıktı.