Libya’nın Sirte kentinde toplanan Temsilciler Meclisi, Başbakan Abdulhamid Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti için bugün yapılması planlanan güven oylamasını yarına bıraktı.

Libya televizyonlarından yayımlanan bugünkü oturumda, Temsilciler Meclisi’nin 200 vekilinden 132’si hazır bulundu.

Toplantıya başkanlık eden Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, açılış konuşmasında, “Bugün Sirte kentinde ayrışma defterini kapatmak üzere buluştuk.” dedi.

Toplantıda güven oylamasının yarına ertelenmesine ve Başbakan Dibeybe’nin de yarınki oturuma çağrılmasına karar verildi.

Bugün Sirte’ye ulaşan ancak Temsilciler Meclisi oturumuna katılmayan Dibeybe, oturum öncesinde televizyondan yayımlanan ulusa sesleniş konuşmasında, milletvekillerini hükümete güvenoyu vermeye çağırmıştı.

Meclis üyelerinin şahsi hesaplardansa ulusal çıkarlara öncelik vermelerini isteyen Dibeybe, Libyalıların adil ve şeffaf seçimlere ulaşmasının engellenmemesi gerektiğini söylemişti.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi, 2014’teki seçimlerin ardından göreve başladı ve toplamda 200 üyesi bulunuyor. Ancak, bu dönemde Derne kentinde seçimler yapılamadığı için 12 sandalye boş kaldı ve aradan geçen 6 yılda da 10 milletvekili hayatını kaybetti.