Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bütün gözlerin NATO Zirvesi’nde olduğunu belirten İsmet Özçelik, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD), NATO üyelerini Çin’e karşı konumlandırmaya çalışıyor. Bu nedenle gündem esas olarak bu. Yani Asya’yı, Çin’i nasıl durdururuz, Çin’in dünyadaki etkin alanlarını nasıl kısarız. Kuşak ve Yol Projesi’nin önünü nasıl keseriz? NATO’nun gündemindeki esas konular bunlar. Türkiye hassasiyetleri de bu çerçevede değerlendiriliyor. Yani Kuşak ve Yol Projesi’nin Asya’dan Avrupa’ya bağlayan orta hat Türkiye üzerinden geçiyor. Bu nedenle ABD, bu hattı Türkiye’den kesmenin yollarını arıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirve öncesi yaptığı açıklamada geri adım atmayacağını ilan etmişti. Öte yandan NATO Zirvesi dışında bir de Erdoğan-Biden görüşmesi var. Görüşmenin uzunluğu, kısalığı, sonrasında yapılacak açıklamalar önemli. Birlikte kamera karşısına geçecekler mi yoksa yazılı mı bir açıklama olacak? Bunlar belirsiz ama yazılı açıklama seçeneği konuşuluyor.” dedi.

PUTIN-BIDEN GÖRÜŞMESİ MERAK EDİLİYOR

NATO Zirvesi’nden çok Putin-Biden görüşmesini de merak edildiğini söyleyen Özçelik, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden görüşmesi için Cenevre Gölü’nün kıyısında yer alan 18. yüzyıldan kalma bir köşk ayarlandı. Şimdiden gölün etrafı dikenli tellerle çevrilmiş durumda. Yoğun güvenlik önlemleri alınıyor. İsviçre hükümeti zirve nedeniyle ülke hava sahasının bir kısmını kapatma kararı aldı. Öte yandan ABD’den bazı çevreler görüşmenin olmasını önemserken başka bazı çevreler ise yüksekten uçuyor. Yani ‘Biden, Putin ile görüşüyor ya daha ne olsun’ havasındalar. Rusya kanadında ise görüşmeye dair fazla bir beklenti yok. Yapılan açıklamalar bu yönde. Putin, Biden ile yapacağı görüşme öncesinde Amerikan NBC kanalına verdiği röportajda, Rusya-ABD ilişkileri son yılların en düşük seviyesinde olduğunu kaydetti. Putin, Biden tarafından yapılan ‘katil’ suçlaması ile ilgili soruya da ‘Görev sürem boyunca, her türlü bahane ve gerekçeyle, farklı çapta ve şiddette her çeşit açıdan ve alandan saldırılara alıştım ve hiçbiri beni şaşırtmıyor.’ yanıtını verdi. Putin, Rus televizyonlarına da açıklamalarda bulundu. Putin ‘Kişisel temaslarımızın, ilişkilerimizin yeniden canlandırılması, doğrudan diyalog tesis edilmesi, karşılıklı olarak çıkar sağlayan alanlarda gerçekten işleyen etkileşim mekanizmalarının kurulması planlanıyor.’ ifadelerini kullandı. Stratejik istikrar, bölgesel krizler, çevrenin korunması ve ekonomi alanında iş birliğini karşılıklı olarak ilgilendiren konular arasında sıralayan Putin, ‘Bana kalırsa bu görüşmede tüm bu alanlarda çalışma mekanizmaları kurabilirsek iyi olur. Böylelikle görüşmenin boşuna olmadığını söylenebilir.’ dedi. Öte yandan eski ABD Başkanı Trump’ın, Biden’a yaptığı ‘Putin görüşmesinde uyuya kalma’ uyarısı yapması çok dikkat çekti.” diye konuştu.

TÜRK HEYETİNDEN LİBYA ÇIKARMASI

Gazeteci İsmet Özçelik, Türk heyetinin Libya yaptığı ziyaret için “sürpriz ziyaret” ifadesini kullandı ve şunları aktardı:

“Cumhurbaşkanının talimatıyla yapılan ziyarete, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da bulunduğu üst düzey heyet katıldı. Türk heyeti, Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri gibi birçok yetkili ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, görüşmeler ilişkin yaptığı açıklamada ‘Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Dışişleri bakanımızın başkanlığındaki bir heyetle, son gelişmeleri değerlendirmek üzere geldiğimiz Libya’dan ayrılıyoruz. Bugün Libya’nın birliği, barış ve huzuru için kayda değer görüşmeler yaptık.’ dedi.

Bu arada kulislerde konuşulanlara göre, Türkiye’den bu kadar üst düzey heyetin Libya’ya gitmesinin nedeni, yakında seçim olması. Trablus’taki Türkiye’ye yakın kanadı kuvvetlendirmek için Türkiye’nin böyle bir hamle yaptığı söyleniyor. NATO Zirvesi öncesi yapılan bir ziyaret olduğu için aslında NATO üyelerine de bir mesaj.”