Çin Başbakanı Li Keqiang, iş ortamını iyileştirme ve elektrik tedarikini güvence altına alma talimatı verdi.

Li, dün ve önceki gün Shanghai kentinde incelemelerde bulundu. Ziyareti kapsamında Shanghai Serbest Ticaret Pilot Bölgesi’nde incelemelerde bulunan Li, yatırım, ticaret ve finans gibi alanlardaki kurumsal inovasyonu olumlu değerlendirdiğini vurgulayarak, bölgenin sürekli denemeler gerçekleştirip yeni deneyimler edinmesini temenni ettiğini söyledi.

Li, “Çin, kapısını dünyaya daha da açacak ve daha fazla yabancı şirkete Çin’de yatırım yapma ve iş kurma konusunda güvence vermek amacıyla fikri mülkiyet haklarını ciddiyetle koruyacak.” diye konuştu.

Li, Çinli işletmelerin Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık’ın (RCEP) yürürlüğe girmesiyle ticaret ve yatırımın daha da serbestleşmesi ve kolaylaşmasının getireceği fırsatları yakalayıp, iş birliğine dayalı ortak kazancı genişletmesi gerektiğini dile getirdi.

Shanghai’deki bir elektrik üretim şirketini de ziyaret eden Li Keqiang, buradaki incelemeleri sırasında yaptığı değerlendirmede ise, üretime ve halkın geçimine yönelik elektrik tedarikini güvence altına almak için çaba gösterilmesinin önemini vurguladı.

Li ayrıca, yeşil ve düşük karbonlu kalkınmayı hedefine ulaşılması için kömürün temiz ve verimli şekilde kullanılmasının hızlandırılması talimatını verdi.

Shanghai’nin toplumsal ve ekonomik gelişme konusunda kaydettiği başarıları takdirle karşıladığını aktaran Li, kentin reform ve dışa açılma ile inovasyon konularında öncülüğü sürdürmesini ve devletin kalkınmasına daha fazla katkıda bulunmasını arzuladığının altını çizdi.

15 Kasım 2020’de imzalanan RCEP anlaşması, dünyada serbest ticaretle ilgili varılan en büyük mutabakat. 15 üyeye sahip RCEP, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor. RCEP ülkeleri dünyanın ekonomik ve ticari hacminin de yaklaşık yüzde 30’unu kapsıyor.