Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün Beijing’de İngiliz iş ve sanayi çevresinin temsilcileriyle bir video konferans düzenledi. İlgili taraflar, Çin ile İngiltere arasındaki ilişkiler, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını önleme, iklim değişikliğiyle mücadele, ticaret ortamının iyileştirilmesi ve beşeri kültürel temasların artırılması gibi konularda fikir alışverişinde bulundu.

Standard Life, Diageo, Jardine Matheson, AstraZeneca, Walgreens Boots Alliance, BP, Rio Tinto Group, Jaguar Land Rover, Clifford Chance LLP, Schroders Group, University College London ve The 48 Group Club dahil olmak üzere 30’dan fazla çok uluslu şirket ve tanınmış kurum başkanı konferansa katıldı.

Li Keqiang, istikrarlı bir Çin-İngiltere ilişkisinin serbest ve adil ticaretini sürdürmeye, dünya ekonomik toparlanmasını desteklemeye, küresel zorluklarla başa çıkmaya ve her iki halkın refahını artırmaya yardımcı olduğunu ifade etti.

İngiltere’yle birlikte karşılıklı güveni pekiştirmeye, karşılıklı saygı temelinde farklılıklar korunurken ortaklığı aramaya hazır olduklarını dile getiren Li Keqiang, İngiltere tarafıyla eşit diyalog yoluyla fikir birliği oluşturmak ve anlaşmazlıkları çözmek istediklerini kaydetti.

Konferansa katılan İngiliz katılımcılar, Çin ve İngiltere arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin refah geliştiğinden memnun kaldıklarını ve Çin’in İngiltere’nin önemli ticari ve ekonomik ortağı olduğunu belirttiler.

İngiliz katılımcılar, Çin piyasasına büyük önem verdiklerini ve Çin’in kalkınmasına güven duyduklarını vurguladı.

İngiliz katılımcılar, Çin ile ticaret ve yatırım ilişkilerini daha güçlendirmek ve ilişkilerin genel gelişimini teşvik etmek istediklerine dikkat çekti.