Çin Başbakanı Li Keqiang, dün video konferans yoluyla düzenlenen Altıncı 1+6 Yuvarlak Masa Toplantısı’na katıldı.

Li konuşmasında, Çin ekonomisinin dünya ekonomisiyle derinlemesine kaynaştığını, dışa açılmanın Çin’in kalkınmayı gerçekleştirme talebi doğrultusunda yaptığı bir tercih olduğunu ve Çin’in kapısının daha çok açılacağını belirtti.

Bu yılın Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katılmasının 20. yıl dönümü olduğunu anımsatan Li Keqiang, Çin’in bu 20 senede kurallara ciddi şekilde uyduğunu, taahhütlerini titizlikle hayata geçirdiğini ve kendini geliştirirken dünyaya da fayda sağladığını söyledi. Li, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İhracat ile ithalatın dengeli şekilde gelişmesini sürdürmeye çalışan Çin, kasten ticaret fazlası peşinde koşmuyor. İthalatın her geçen yıl daha da arttığı Çin, son 12 senedir dünyanın ikinci büyük ithalat piyasası konumunda. Çin ayrıca, yabancı sermayelerin piyasaya giriş iznini sürekli gevşetiyor. Son yıllarda, yabancı sermayelerin piyasaya giriş iznine ilişkin negatif listenin yaklaşık üçte ikisi daraltıldı. Yıl sonunda da yeni negatif listenin çıkartılması bekleniyor. Biz bölgesel ekonomik iş birliğine de aktif şekilde katılarak, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığı (RCEP) Anlaşması’nın önümüzdeki yılın başında yürürlüğe girmesini hızlandırıyoruz. Dünyanın en fazla nüfusu kapsayan, en büyük ekonomik ve ticari çapı barındıran ve en geniş potansiyele sahip serbest ticaret bölgesi olan RCEP, bölgenin açılmasına ve ekonomik toparlanmaya yeni dinamizm sağlayacak. Biz ayrıca, Trans-Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Sözleşmeye (CPTPP) ve Dijital Ekonomi Ortaklık Anlaşması’na (DEPA) da başvurduk. Yüksek seviyeli dışa açılmayı sürdürerek, dünyanın Çin’in kalkınmasının getirdiği yeni fırsatlardan faydalanmasını sağlayacağız.”

Toplantıya, Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Guy Ryder , Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Teşkilatı Genel Sekreteri Mathias Cormann ve Finansal İstikrar Kurulu Başkanı Klaas Knot katıldı.