Çin Başbakanı Li Keqiang, video konferans yöntemiyle düzenlenen 13. Asya-Avrupa Toplantısı (ASEM) Zirvesi’ne katıldı ve etkinlikte bir konuşma yaptı.

Li Keqiang konuşmasında, ASEM’in kurulmasından bu yana geçen 25 yıl içinde taraflar arasında karşılıklı güvenin pekiştiğini ve iletişim ile iş birliğinin derinleştiğini belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ülkelerin el ele vererek, insanlığın kader ortaklığını oluşturması önerisi sunduğunu anımsatan Li, zirvenin, Covid-19 salgınının etkilerinin hâlâ sürdüğü ve dünya ekonomisindeki toparlanmanın dalgalanmalarla ilerlediği bir dönemde gerçekleştirildiğini vurguladı. Li, zirvenin ana temasının “Müşterek Büyümeyi Hızlandırmak için Çok Taraflılığı Güçlendirme” olarak belirlenmesinin ise, derin bir gerçekçi anlam taşıdığını ifade etti.

Çok taraflılıkta ısrar edilmesinin dünya barışı ve istikrarını korumak için yapılan doğru bir tercih olduğuna işaret eden Li, bütün ülkelerin, merkezinde Birleşmiş Milletler’in bulunduğu uluslararası sistemi savunarak, dünya barışı ile istikrarını beraber koruması gerektiğini belirtti.

Li, salgın tehdidi karşısında aşı ve ilaç geliştirilmesi konusundaki iş birliğinin güçlendirilerek, uluslararası kamu sağlığı iş birliğinin hızlandırılmasının öneminin altını çizdi.

Li, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Küresel endüstri ve tedarik zincirlerinin pürüzsüz şekilde işlemesini sağlamak amacıyla hızlı ve yeşil kanalların oluşumu ilerletilecek. İletişim ve deneyim aktarımının sürdürülmesi, Avrasya ülkelerinin halkları arasındaki anlayışı ve bağlanırlığı arttıracak önemli yol. Eğitim, kültür ve spor gibi alanlardaki iletişimin pekiştirilmesiyle karşılıklı anlayış arttırılmalı ve farklılıklar bir kenara bırakılarak ortak noktalar bulunmalı.

Avrasya ülkeleri zorluklar ve sınamalar karşısında karşılıklı saygı, iş birliği ve ortak kazanç ruhunu izlemeli. Ortak kalkınma ve refah için güçlü bir itici güç oluşturmak amacıyla birlikte çalışılması durumunda Asya-Avrupa iş birliğinde yeni bir sayfa açılabilir.”