Çin Başbakanı Li Keqiang, dün video konferans yöntemiyle düzenlenen 13. Asya-Avrupa Toplantısı (ASEM) Zirvesi gayriresmi toplantısına katıldı ve etkinlikte bir konuşma yaptı.

ASEM’in Asya ile Avrupa arasındaki en büyük hükümetlerarası forum niteliği taşıdığına işaret eden Li, ASEM’e üye 53 ülkenin nüfusunun dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ını, ekonomi büyüklüğünün dünya toplamının yarısını ve ticaret hacminin dünya toplamının yüzde 70’ini oluşturduğunu vurguladı. Li, bu ülkelerin uluslararası siyaset ve ekonomi alanında da önemli etkilere sahip olduğunu kaydetti.

Avrasya ülkelerinin Covid-19 salgınıyla mücadele etme ve ekonomik toparlanmayı ilerletme görevleriyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Li, tüm ülkelerin dayanışma ve iş birliğine dayalı doğru yolda ısrar etmesi gerektiğini vurguladı.

Tüm ülkelere serbest ticareti destekleme, küresel endüstri ve tedarik zincirlerinin istikrarlı ve açık olmasını sağlama çağrısında bulunan Li, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) Anlaşması’nın önümüzdeki yıl planlandığı gibi yürürlüğe girmesiyle bölgesel ekonomik toparlanmaya yeni bir itici güç katılacağını ifade etti.

Li, “Avrasya ülkelerinin ortak çabaları sonucunda yalnızca pandeminin önlenmesinde ve kontrolünde ilerlemeler kaydedilmeyecek, aynı zamanda ekonomik toparlanma da ilerletilecek. Asya ve Avrupa’nın yanı sıra, tüm dünyada barış, istikrar, kalkınma ve refahın korunacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Kamboçya’nın ev sahipliği yaptığı 13. ASEM Zirvesi dün sona erdi. Zirvenin bitiminde yayınlanan başkanlık bildirisinde, küresel ve bölgesel sınamalarla mücadele etmek, küresel ekonominin toparlanmasını hızlandırmak, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme sağlamak için çok taraflılığın ilerletilmesi çağrısı yapıldı.