Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “Benim Şehrimde Yemek Bir Medeniyettir” sloganıyla düzenlediği ve 3 gün süren Konya GastroFest büyük ilgi gördü. Konya’nın yanı sıra Türkiye’nin çeşitli bölgelerinin mutfaklarındaki yemekler, yurt içi ve yurt dışından festivali ziyaret eden yüzbinlerce lezzet tutkunuyla buluşturuldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen ve Konya gastronomisini tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen GastroFest’te Türkiye’den ve dünyadan 150’ye yakın katılımcı ve 300’e yakın şef yer aldı.

Festivalin ilk teması ise Mevlana’nın aşçısı Ateş Baz-ı Veli’ye ithafen “Aşçı Dede” oldu. Festivalde Türkiye Aşçılar Federasyonu ile birlikte İtalya, İspanya ve Hırvatistan’dan da aşçı federasyonu temsilcileri katıldı. Festival alanında paneller, söyleşiler ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

BU MEDENİYETİ YAŞATMAK İÇİN ÇABA SARF EDİYORUZ

Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, dünyanın hiçbir şehrinde yemeğin böyle bir kültürle anlatılamayacağını, onun için festivali “Benim Şehrimde Yemek Bir Medeniyettir” sloganıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Konya mutfağının daha fazla tanınmasını sağlamak amacıyla gastronomi alanındaki çalışmalara büyük önem verdiklerini vurgulayan Altay, “Bir taraftan da yemek kültürümüzü coğrafi işaretler olarak tescillemek için çalışmalar yapıyoruz. İlk etapta başvurusunu yaptığımız 51 üründen 21’nin coğrafi işaret tescili gerçekleşti. 30 ürünümüzle ilgili süreç devam ediyor. Ayrıca 35 yeni ürünle ilgili de başvuruyu tamamladığımızda 100’e yakın coğrafi ürün başvurumuzu da gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Kalehan Ecdat Bahçesi’nde gerçekleştirilen festival alanına girmek isteyen vatandaşlar zaman zaman yaşanılan yoğunluk sebebi ile girişlerde sıra beklemek zorunda kaldı. Yaklaşık 250 bin kişinin ziyaret ettiği festivalde çocuklar da unutulmadı. Alanda çocuklar için özel etkinlikler de düzenlendi. Öte yandan konserler, müzik dinletileri, söyleşiler festivale renk kattı.

YÜZLERCE ÇEŞİT LEZZET

Uluslararası festivalde, Konya mutfağının etli ekmeği, bamya çorbası, fırın kebabı, patlıcan tiridi, düğün pilavı, sac arası, höşmerim tatlısı, nahni, şalgam gallesi, piruhi, galle kabak ve saray mutfağının yüzlerce çeşit tatları tanıtıldı.

Profesyonel aşçıların hünerlerini gösterdiği festivalde, halk arasında yapılan yarışmalarda da aşçılar jüri olup yarışmacılara not verdi.

ESKİŞEHİR RÜZGÂRI ESTİ

Konya Gastrofest’te Eskişehir rüzgârı esti. ESASDER adına yarışmaya katılan Eğitim ve ARGE kurulu üyesi Ümran Varel Modern Türk Mutfağı Kategorisi’nde 55 yarışmacı arasından 1’inci olmayı başardı.

Eskişehir Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Kemal Kaya, altın madalya kazanan üyelerini tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Kaya, “Ümran Hanım böylesine büyük bir organizasyonda şehrimizi ve derneğimizi gururla temsil etti. Konya Gastronomi ve Aşçılar Derneği, Doç. Dr Yılmaz Şeçim ve ekibine böylesine güzel bir organizasyonu düzenledikleri ve bizleri ağırladıkları için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.” dedi.