Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

A Milli Futbol Takımı’nın, 2022 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu sekizinci maçında, deplasmanda Letonya’yı son dakika penaltısıyla yendiği maça değinen Behçet Üstün, “Nefeslerin tutulduğu bir maç oldu. Letonya’yı 1924 yılından sonra ilk kez yendik. Maçta şansımız yerindeydi, kazandık ve Dünya Kupasına katılmak için şansımızı sürdürdük. Bizim kafamızda mental olarak birtakım problemlerimiz olduğunu görüyoruz. Letonya karşılaşması neredeyse ölüm kalım maçıydı. Bu karşılaşmanın yaklaşık 60-65 dakikasını çöpe atmamız kabul edilebilir değil. Taktik analizlerine girmenin de bir anlamı yok. O kadar kötü bir futbol vardı ki, futbol adına utandım açıkçası. Oldukça iyi oyunculara sahibiz. Oyuncu değişiklikler ile birlikte Hakan Çalhanoğlu biraz daha öne oynamaya başladı. Ondan sonrada pozisyonlarımız ve baskımız geldi. Stefan Kuntz’un şu anki yapımızı tespit etmesi, alışması, kafasına uygun bir takım kurması zaman alacaktır. O yüzden eleştirirken de biraz insaflı olmak gerekiyor.” dedi.

FORMULA 1, DÜNYANIN EN ÖNEMLİ SPOR ORGANİZASYONLARINDAN BİRİ

Hafta sonu İstanbul’da yapılan Formula 1 Türkiye Grand Prix’sini değerlendiren Üstün, “Formula 1, dünyanın en önemli spor organizasyonlarından bir tanesi. Bu organizasyona İstanbul’un tekrar dâhil olması çok olumlu. 190 bin kişinin İstanbul Park’ta izlemesine açıkçası şaşırdım. Bu pandemi döneminde artan ekonomik sıkıntılara rağmen çokta ciddi bilet fiyatları vardı. Fedakârlıkta bulunup oraya gidilmesi sevindirici. En azından bu organizasyonun ülkemizde devam edebilmesi adına. Organizasyon komitesinden sızan bilgilere göre de çok memnun oldukları yönünde.” diye konuştu.

VOLEYBOLDA LİG MAÇLARI BAŞLADI

“Voleybolda gelen başarıların hepimizi heyecanlandırıyor” diyen Üstün, “Yaz sezonu boyunca neredeyse hiç dinlenmeden özellikle kadın sporcular kendi liglerinde mücadeleye etmeye başladılar. Gerçekten takdir etmek gerekiyor, bu tempoya dayanabilmelerine. Lig başladı. Bu sene çok çekişmeli ve güzel bir lig olacak gibi gözüküyor. Favoriler genelde kazanırlarken ilk haftanın sürprizi Galatasaray HDI Sigorta’dan geldi. Sarı kırmızılılar geçen senenin şampiyonu ve birkaç gün önce Şampiyonlar Kupasını kazanan Ziraat Bankkart’ı yendi.” açıklamasında bulundu.

EN DEĞERLİ FUTBOL KULÜPLERİ SIRALAMASI

Uluslararası Spor Çalışmaları Merkezi (CIES), tarafından yapılan “En değerli futbol kulüpleri sıralaması” araştırmaya değinen Behçet Üstün, “Bu araştırma oyuncuların piyasa değerleri üzerinden yapıldı. Premier Lig’in başı çekmesi şaşırtıcı değil. Manchester City, 1 milyar 280 milyon Euro ile ilk sırada yer aldı. Bir başka İngiliz ekibi Manchester United da 1 milyar 214 milyon Euro ile ikinci, 946 milyon Euro ile Chelsea üçüncü oldular. Messi, Neymar, Mbappe gibi yıldızlara sahip olan PSG ise 808 milyon Euro’luk değeriyle sekizinci sırada. Yakında bu sıralamaya Newcastle United da girecek. Premier Lig artık apayrı bir seviye odu. Transfer rakamlarının buralara çıkması Avrupa’nın diğer ülkelerini ve kulüplerini de zor durumda bırakıyor. Türkiye’de ise Beşiktaş 127 milyon Euro ile en değerli kulüp oldu. Beşiktaş; Pjanic, Batshuayi, Alex Teixeira ve Ghezzal gibi yıldızlarla zirveyi almış durumda. Fenerbahçe ise Mesut Özil etkisiyle 114 milyon Euro ile ikinci sırada yer alıyor. Galatasaray’ın kadro değeri 102 milyon Euro, Trabzonspor da 96,3 milyon Euro. Endüstriyel futbol belki seyir zevkini artırıyor. Daha şova yönelik takımlarda kurulabiliyor ama bir yandan da içimizde saf oyuna olan sevgimizi de bu para savaşları maalesef biraz törpülüyor.” dedi.

YENİ SPOR YASASI

Spor yorumcusu Behçet Üstün, yeni spor yasası için de şunları söyledi:

“Yeni bir spor yasasına ihtiyaç vardı ya da en azından eldeki yasa revize edilebilirdi. Önemli olan yasları çıkarmak değil, uygulamak. Çünkü bizde yasalar çıkıyor ama kulüpleri milyonlarca taraftarı olduğu için bu yasalar genellikle göz ardı edilebiliyor. Yaptırımlar uygulanmıyor. Önemli olan uygulayıp uygulamayacağınız. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın açıklamasına göre, mevcut durumda borçları 25 milyarı aşmış olan bir spor camiasından bahsediyoruz. Bunların 17 milyarı bankalarla yapılandırılmış durumda. Bu gerçekten acı bir durum.”