Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO’dan güvenlikle ilgili tekliflere yanıt beklediklerini belirterek, “Önümüzdeki günlerde bu konuda bazı temasların gerçekleşeceğini söylemek için sebepler var.” dedi.

Lavrov ve Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Radman, başkent Moskova’da görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

ABD ve NATO’ya güvenlik garantileri ile ilgili teklifleri içeren 2 ayrı anlaşma taslağını Aralık 2021’de ilettiklerini anımsatan Lavrov, “ABD ve NATO’ya ilettiğimiz taslaklar konusunda vadedilen cevapları kesinlikle bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konuda bazı temasların gerçekleşeceğini söylemek için sebepler var.” ifadesini kullandı

Lavrov, “Sorularımız, Batı’nın 1999’da İstanbul’da ve 2010’da Astana’da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) zirvelerinin belgelerinde yer alan yükümlülüklerini tam olarak yerine ne şekilde getireceğini içeriyor. Bu belgelerde, AGİT ülkelerinin diğer devletlerin güvenliği pahasına kendi güvenliğini güçlendirmeyeceği belirtilmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu sorulara, Batı’dan yanıt beklediklerini dile getiren Lavrov, “Her halükarda, Rus yönetiminin hem güvenlik hem de Rus vatandaşlarının haklarının güvence altına alınması açısından kendi çıkarlarını sağlam şekilde koruyabileceği durumda olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum.” diye konuştu.

Bosna Hersek’teki duruma değinen Lavrov, bu ülkenin, “üniter devlete dönüştürülmeye çalışıldığını” belirtti.

Lavrov, “Şimdi 2 entite ve eşit haklara sahip devleti oluşturan üç halkın bulunduğu Bosna Hersek’i üniter devlete dönüştürmek için aktif girişimlerde bulunuluyor. Sırp Cumhuriyeti (entite) ve bu cumhuriyetin yönetiminin şeytanlaştırılması da başta ABD olmak üzere bazı Batı ülkelerinin teşvikiyle bu amaçlar için kullanılıyor.” diye konuştu.