Laos Başbakanı Phankham Viphavanh yaptığı konuşmada, Covid-19 virüsünün kaynağı konusunda Laos’un tutumunun tutarlı ve net olduğunu, objektif, şeffaf, kapsayıcı ve tamamen bilimsel bir ruhla yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Laos Dışişleri Bakanlığı Covid-19 virüsünün kaynağı konusunun siyasallaştırılmasına karşı çıktıklarını açıkladı. Phankham Viphavanh ayrıca Çin’in Covid-19 virüsünün kaynağının araştırılması konusunda uluslararası iş birliğine aktif olarak katılma konusunda sergilediği açık ve şeffaf tutumunu takdirle değerlendirerek, Laos’un küresel çerçevede kaynak araştırma çalışmalarının bilimsel ruh doğrultusunda yürütülmesini desteklediğini ve ilgili iş birliği çalışmalarına katkıda bulunmayı arzuladığını, uluslararası toplumun salgının getirdiği zorluklarla mücadele konusunda samimi istişare ve iş birliği yapabilmesi yönündeki beklentisini dile getirdi.

Çin hükümetinin Laos’a gönderdiği 5’inci grup Covid-19 aşısının teslim töreni dün Laos Sağlık Bakanlığı’nda düzenlendi.

Törende, Çin’in Laos’taki Büyükelçisi Jiang Zaidong aşıları Başbakanı Phankham Viphavanh’a resmen teslim etti. İki taraf salgınla mücadele iş birliğinin güçlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.