Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İklim değişikliğinin çok önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Altay Atlı, “İklim değişikliği hız kazanan, etkileri giderek daha şiddetli ve yıkıcı olan, acil eyleme geçirmesi ce önlem alınması gereken bir konu. Bu tür küresel sorunlarda şüphesiz küresel çözümler getirmek ve küresel şekilde aksiyon içinde olmak gerekiyor. Bir ülkenin tek başına çözüm sağlayabileceği bir konu değil. Dünya olarak bu işin içindeyiz, bu tehdidin karşısında yer alıyoruz. Dolayısıyla her şeyden önce ülkeler arasındaki iş birliği önem kazanıyor. İş birliği için diyalog lazım, diyalog için de oturuyor konuşabiliyor olmak gerek.” dedi.

İSKOÇYA’DA İKLİM ZİRVESİ YAPILACAK

İskoçya’nın Glasgow şehrinde önümüzdeki haftalarda iklim değişikliği ile ilgili çok önemli bir zirvenin yapılacağını hatırlatan Atlı, “Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26), 31 Ekim-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan zirveye yaklaşık 20 bin siyasetçi, devlet insanı, bilim insanı, aktivist ve gazeteci katılacak. İklim değişikliği konusu, bundan sonra atılacak adımlar, mevcut adımların yeterliliği, yetersizliği ve yapılacaklar masaya yatırılacak.” diye konuştu.

“YAKLAŞIK 1 MİLYON TÜRÜN DAHA TEHDİT ALTINDA”

İklim değişikliği ile bağlantılı önemli bir zirveye Çin’in ev sahipliği yaptığını belirten Atlı, “Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı Çin’in Yunnan eyaletinin merkez kenti Kunming’de gerçekleştiriliyor. Zirveye bütün dünyadan devlet insanları ile bilim insanları katıldı ve biyolojik çeşitlilik nasıl korunabilir konusunu ele alıyorlar. Dünyada büyük bir ekolojik sistem içinde yaşıyoruz. Hayvanlar da bitkiler de mikroorganizmalar da bunun bir parçası. Türler giderek azalıyor. Yapılan çalışmalara göre, geçen yüzyılın başından bu yana dünyada yaşamakta olan hayvanların ve bitkilerin toplam türlerinin yüzde 20’si yok oldu. Bu hızla devam ederse yaklaşık 1 milyon türün daha tehdit altında olduğu ifade ediliyor.” açıklamasında bulundu.

“BÜTÜN DÜNYA ORTAK HAREKET ETMELİ”

Akademisyen Altay Atlı, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik konusunda bütün dünyanın ortak hareket etmesine vurgu yaparak, “Önemli olan bu iradenin devam etmesi. Koronavirüs ile yaşadığımız doğa ile nasıl bir uyum içinde olmamız gerektiğini, bunu zorladığımız zaman sonuçların ne olacağını çok net bir şekilde gördük. Biyolojik çeşitlilikte daha az önemli olan bir konu değil, belki de daha önemli bir konu. Dolayısıyla bunun bilincinde olarak, bütün dünya, bütün insanlık olarak tek bir güç halinde hareket ederek bu belirlenen hedeflere doğru adım atmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.