Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Samet Demir’in hazırlayıp sunduğu “Ekonomi Basını” programına konuk oldu. Atlı, G20 Maliye Bakanları toplantısından öne çıkan konuları değerlendirdi.

G20’ye bu yıl İtalya’nın başkanlık ettiğini hatırlatan Altay Atlı, Venedik’te G20 Maliye Bakanları Zirvesi’nin gerçekleştirildiğini aktardı.

Pandemi sürecinin içinde yapılan toplantının önemine vurgu yapan Atlı’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Pandeminin getirdiği ekonomik sıkıntıları da çözmeden pandeminden kurtulduk diyemeyiz. Bu yüzden G20 ülkelerinin maliye bakanlarının bir araya gelmesi önemliydi. ‘Ne konuşuldu?’ diye bakacak olursak tabii ki pandemi konuşuldu.

Toplantıyı önemli kılan başka bir konu ise küresel vergi meselesiydi. Geçen haziran ayında G7 Zirvesi’nde gündeme getirilmişti. G7 ülkeleri bunun üzerinde bir uzlaşıya varmışlardı, bu konu G20 Maliye Bakanları toplantısında daha da geniş olarak yer aldı.

İmzalanmış bir belge ve alınmış bir karar yok, bunun için kasım ayında yapılacak olan G20 Liderler Zirvesi beklenecek. Ancak bu işin beyin takımı Venedik’te bir araya geldi. Konuyu burada detaylandırdılar.

ÇOK ULUSLU FİRMALAR KAZANDIĞI YERDE VERGİ ÖDEYECEK

Konu şu; büyük firmalar, çok uluslu firmaların vergilendirilmesi konusunda daha etkin çalışılması. Bu firmaların kazançlarını kazandıkları ülkelerde vergilendirilmesi. Çok uluslu firmalar birçok yerde üretim yapıyorlar, birçok yerde satış yapıyorlar. Bugüne kadar bu şirketler vergi oranlarının düşük olduğu ülkelerde şirketler kurdular ve oradaki şubeleri üzerinden oranın vergileri üzerinden vergi ödediler. Bu yasa dışı bir şey değil ancak küresel ekonominin ciddi bir toparlanmaya ihtiyacı olduğu dönemde bu daha da önem kazandı.

Diğer konu da dünya genelinde minimum, asgari kurumlar vergi oranı belirleme. Çok uluslu firmalar vergi oranı düşük olan ülkeleri tercih ettiler. Bu bir yandan haksız rekabet yaratıyor. İkinci ayak da bu. Bir taraftan firmaların nerede kazanıyorsa orada vergi vermesi, bir taraftan da asgari bir vergi oranı belirlenmesi.”