Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk ve İslam Eserleri Müzesi (TİEM) koleksiyonundan 150 eserin yer aldığı “İnanç ve Sanat” adlı serginin açılışına katıldı.

Sultanahmet’teki müzenin sergi salonunda gerçekleştirilen açılışta İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi ve ebru sanatçısı Ahmet Hikmet Barutçugil de hazır bulundu.

TİEM Müdürü Ekrem Aytar’dan eserlere ilişkin bilgi alan Ersoy, sergiyi katılımcılarla birlikte gezdikten sonra basın mensuplarına değerlendirmede bulundu.

“ÇOK DEĞERLİ ESERLER VAR”

Bakan Ersoy, serginin “Kur’an-ı Kerim”, “Peygamber Efendimiz”, “İbadet”, “Dua” ve “Medeniyet” konu başlıklarıyla “Şam Evrakı” alt başlığında düzenlendiğini belirterek, “Çok değerli eserler var. Daha önce Topkapı Sarayı envanterinde bulunan bazı eserlerimizi burada sergiliyoruz.” dedi.

Hazreti Ali ile Hazreti Osman’a izafe edilen Kur’an-ı Kerimlerin de arasında bulunduğu çeşitli nüshaların sergide yer aldığını aktaran Ersoy, “Çok değerli bir sergi ve temmuz sonuna kadar burada sergilenecek. Ramazan ile çok uygun ve anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Ramazan boyunca herkesin gün içinde gelmesini tavsiye ediyoruz. Sabah 9.30’dan akşam 17.30’a kadar pazartesi günleri hariç, ziyaretçilere açık olacak ve ücretsiz olarak sergilenecek.” ifadelerini kullandı.