Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri liderlerinin Kiev’in saldırganlığının püskürtülmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den yardım talep ettiğini açıkladı.

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Lugansk Halk Cumhuriyeti lideri Leonid Paseçnik ve Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Denis Puşilin’den başvuru mektupları geldi. Söz konusu cumhuriyetlerin liderleri, kendileri ve halkları adına devletlerinin tanınması nedeniyle Rusya Devlet Başkanı’na bir kez daha şükranlarını sunuyor.” diyen Peskov, şöyle devam etti:

“Başvurularda, şu anda durumun ağırlaşması ve Kiev’den gelen tehditler nedeniyle cumhuriyetlerin vatandaşlarının evlerini terk etmek zorunda kaldıklarının, Rusya’ya tahliyelerinin devam ettiğinin altını çiziliyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bu cumhuriyetlerde askeri saldırganlığının devam ettiği koşullarda, sivil ve endüstriyel altyapı, okullar, hastaneler, anaokulları yıkılıyor ve en kötüsü de çocuklar da dâhil siviller hayatlarını kaybediyor. Kiev rejiminin eylemleri, Donbass’taki savaşı sona erdirme konusundaki isteksizliklerini kanıtlıyor.”

Kiev’in, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve diğer Batılı ülkelerden askeri destek de dâhil kapsamlı destek alarak temas hattında askeri varlığını güçlendirmeye devam ettiğine ve Kiev rejiminin çatışmayı güç yoluyla çözmeye odaklandığına dikkat çeken Peskov, “Bu hususlar göz önüne alındığında, iki cumhuriyetin liderleri, ortaya çıkan durum nedeniyle sivil kayıpları ve bir insani felaketi önlemek amacıyla Rusya ve cumhuriyetler arasındaki dostluk, iş birliği ve yardımlaşma anlaşmalarının 3 ve 4. maddelerine dayanarak, Ukrayna’nın silahlı kuvvetleri ve oluşumlarının saldırganlığının püskürtülmesi için Rusya Devlet Başkanı’ndan yardım sunmasını talep etti.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye