Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr.  Alper Şener, “Bu yıl grip vakalarında artış bekliyoruz. Grip, birdenbire ortaya çıkıp aniden kaybolan enfeksiyonlar değil. 2 yıldır dolaşımda olmayan virüsle tekrar karşılaşmış olacağız.” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Şener,  yaptığı açıklamada Türkiye ve dünyanın yaklaşık 2 yıldır yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ettiğini söyledi.

Sonbaharla birlikte bu yıl grip vakalarının da görülmeye başlandığını anlatan Şener, Covid-19 aşısının grip aşısıyla bir ilgisinin bulunmadığını belirtti. Toplumda, “Covid-19’a karşı aşılandığımız zaman gribe karşı da aşılanmış gibi bir yanlış algı” oluştuğuna dikkati çeken Şener, “Grip ve Covid-19 aşısı farklıdır. Covid-19 yaptırmış olsanız bile grip aşısını mutlaka olmamız lazım.” dedi.

Prof. Dr. Şener, özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişilerin kış mevsimine girilmeden önce grip aşısı olması gerektiğini hatırlattı.