Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani’nin, Bahreynli mevkidaşı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyyani’den ikili görüşmeleri başlatma çağrısı yapan yazılı bir mesaj aldığı bildirildi.

Katar resmi haber ajansı QNA’da yer alan habere göre, Katar Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sultan bin Said el-Merihi, Bahreyn Dışişleri Bakan Vekili Buvahid Mubarek Seyyar ile başkent Doha’da bir araya geldi.

Görüşmede Seyyar’ın, Merihi’ye Zeyyani’den Al Sani’ye iletilmek üzere getirdiği yazılı bir mesaj teslim ettiği ifade edildi.

Merihi mesajın içeriğine ilişkin bilgi vermedi. Ancak Bahreyn resmi haber ajansı (BNA), Seyyar’ın Bahreyn Dışişleri Bakanı Zeyyani’nin Katarlı mevkidaşı Al Sani’ye yazılı mesajını iletmek için Katar’ı ziyaret ettiğini kaydetti.

Mesajda taraflar arasında askıda kalan konularla ilgili ikili görüşmeleri başlatmak için Katarlı bir heyet gönderilmesi davetinin yinelendiği aktarıldı.

Bu, Bahreynli bir yetkilinin, Körfez uzlaşısının ardından uzlaşıyı uygulamaya koyma konusu görüşmek için Katar’ın başkenti Doha’ya yaptığı ilk ziyaret.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif ez-Zeyyani, 7 Şubat’ta sanal ortamda gerçekleştirilen parlamento toplantısında yaptığı konuşmada, 11 Ocak’ta ülkesinin Katar’a 41. Körfez İş Birliği Konseyi (KİK) Zirvesi’nin sonuçlarının hayata geçirilmesi ve iki ülke arasındaki askıda bekleyen meselelerin görüşülmesi için bir mektup gönderdiğini, davete Doha yönetiminin cevap vermediğini belirtmişti.