Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD Dışişleri Blinken, CBS kanalına verdiği demeçte Çin’i “kuşatma” çabalarının olmayacağı sözünü verdi. Sert bir rekabete hazır oldukları mesajını veren Blinken’ın Soğuk Savaş söylemlerinden uzak durması, ABD’nin efsanevi diplomatı Kissinger’ın uyarıları ile anlam kazanıyor.

Beyaz Saray’daki 100. gününü geride bırakan Joe Biden yönetimi, Çin politikasına dair giderek daha net mesajlar veriyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın “Çin ile çatışma yerine rekabeti” öne çıkardığı Kongre konuşmasının ardından, benzer bir mesaj da Dışişleri Bakanı Antony Blinken’dan geldi.

CBS kanalının “60 Minutes” isimli programına katılan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’i Washington’ın inşa ettiği uluslararası düzeni tehdit etmekle suçladı. Çin’in askeri, teknolojik ve diplomatik kapasitesine gönderme yapan Blinken, Beijing yönetiminin dünyayı domine eden ülke statüsüne gelmek istediğini savundu. Washington’da Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin Çin’in en büyük tehdit olduğu hususunda birleştiğini vurgulayan Bilinken, mevcut lider Biden’ın selefi Trump’ın uygulamaya koyduğu ticaret tarifelerini sürdürdüğünü anımsattı.

HESAPLAŞMA AMA NASIL?

“Çin ile hesaplaşmama lüksümüz yok.” diyen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, bu sürecin askeri bir çatışma ya da toptan bir yıkıma dönüşmemesi için çabalayacaklarının altını çizdi. Amerikalı diplomat bu bağlamda “Bir şey hakkında çok açık olmak istiyorum. Amacımız Çin’i kuşatmak, onu durdurmak ya da kontrol altına almak değil. Amacımız, Çin’in meydan okuduğu kurallara dayalı düzeni korumaktır.” ifadelerini kullandı.

Beijing yönetimi ile ilişkileri “rekabet, yüzleşme ve iş birliği” olmak üzere 3 farklı başlık altında ele aldıklarını dile getiren Blinken, Çin’in 2028 yılında ABD’yi ekonomik açıdan geride bırakabileceği yönündeki soruya ise “Büyük bir ülke ve çok sayıda insanı var.” cevabını vermekle yetindi.

Blinken’ın kendisi ile yapılan mülakat boyunca bir önceki ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun aksine Çin’i ve iktidarda bulunan Çin Komünist Partisi’ni (ÇKP) şeytanlaştıracak söylemlerden uzak durması dikkat çekti.

KISSANGER’DAN SOĞUK SAVAŞ UYARISI

ABD’de mevcut yönetim kadar ülke diplomasisinin şekillenmesine katkıda bulunan deneyimli isimler de Çin politikasına dair fikirlerini yüksek sesle dile getirmeye devam ediyor. ABD dış politikasının yaşayan en büyük efsanesi olarak kabul edilen Henry Kissinger, McCain Enstitüsü’nün düzenlendiği forumda “Yeni Soğuk Savaş” riskine dikkat çekti. 1970’li yıllarda Çin ile ilişkilerin yeniden tesis edilmesinde büyük rol oynayan Kissinger “Bu Amerika ve dünya için en büyük sorun” uyarısında bulundu.

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger

Yüz yaşına merdiven dayayan diplomat, Çin’in Soğuk Savaş koşullarındaki Sovyetler Birliği’ne benzemediğini söyleyerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sovyetler Birliği’nin ekonomik kapasitesi yoktu. Onlar sadece askeri teknolojik kapasiteye sahipti. Sovyetler Birliği’nin Çin gibi gelişimsel teknolojik kapasitesi de yoktu. Çin kayda değer askeri gücüne ek olarak aynı zamanda devasa bir ekonomik güce sahip.”

DÖNEME RUHUNU YAPAY ZEKÂ VERECEK

Washington’ın bir yandan ilkelerinden taviz vermemesi, diğer yandan Çin ile sürekli diyalog içinde bulunması gerektiğini aktaran Kissinger, yapay zekâya sırtını dayayan savaş teknolojisinin “nükleer silahlar kadar” tehlikeli olabileceği öngörüsünde bulundu.

Kissenger, nisan ayının son haftasında Business Insider isimli dergiye verdiği mülakatta “Günümüzün teknoloji dünyasında bir arada yaşamak bir gerekliliktir.” hatırlatmasında bulunmuş ve bunun için farklı değerler sistemine ait ülkelerin birbirlerine saygı duyması gerektiğinin altını çizmişti.