CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ekonomik kurtuluş savaşı” sözleri için, “19-20 yıldır bu ülkeyi Bay Kemal mi, CHP mi yönetiyordu? 20 yılın sonunda ekonomide kurtuluş savaşı vereceğiz… Sen eğer bir kurtuluş savaşı vermek istiyorsan 5 madde sayacağım sana. Yerine getir, her türlü desteği vereceğiz. Amacımız vatandaşımız mağdur olmasın” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu sözlerinin başında, İmralı Belediye Başkanı Murat Açıl’ın geçirdiği trafik kazası sonrası yaşamını yitirmesi için, “Sevenlerimizin, partimizin başı sağ olsun. Güzel imkanlar sunuyordu. Acı bir olayla hayatı sona erdi. Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi. Galatasaray Eski Başkanı Mustafa Cengiz’in yaşamını yitirmesi hakkında ise, “Galatasaray Camiasının futbol dünyasının başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomide kurtuluş savaşı veriyoruz” sözleri hakkında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “19-20 yıldır bu ülkeyi Bay Kemal mi, CHP mi yönetiyordu? 20 yılın sonunda ekonomide kurtuluş savaşı vereceğiz… Sen eğer bir kurtuluş savaşı vermek istiyorsan 5 madde sayacağım sana. Yerine getir, her türlü desteği vereceğiz. Amacımız vatandaşımız mağdur olmasın” dedi. Kılıçdaroğlu 5 maddeyi şöyle sıraladı:

1. Hemen, Ekonomik Sosyal Konseyi topla. Anayasal kurum olan konseyi topla. İşçiyi, çiftçiyi, emekliyi, sanayici, esnafı topla. Bunları bir dinle. Masanın bir tarafına temsilciler, bir tarafına ilgili bakanları oturt dinle. Çözümleri bul.

2. Hemen ve derhal bir genelge çıkar; ‘Devlette israfa son veriyorum’ diyeceksin. ‘Kim vergileri çarçur ederse hesabını soracağım’ diyeceksin. Bana diyor ki, ‘Helal nedir, haram nedir’ diye. İsraf haramdır, sen savunuyorsun ben karşıyım. Devleti yönetenin israftan kaçınması lazım. Milletine örnek olacaksın.

3. Sen gerçekten ekonomide kurtuluş savaşı vereceksen dövizle verdiğin garantileri bunları ‘TL’ye çeviriyorum’ diyeceksin. Hiç korkma ve çekinme bu kardeşin yanında olacak. Diyeceksin ki, ‘Ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milli parasına güven duyulmasını istiyorum’ diyeceksin ben de seni alkışlayacağım. Doğmamış çocuğu dahi borçlandırıyorsun. Tam bir sömürü düzeni.

4. Adaletsizliklerden kaçınacaksın. ‘Devletin dini adalettir, ben bu ülkede adalete kim karşı çıkıyorsa karşısında beni bulacak. Mahkeme kararını kim uygulamıyorsa gereğini yapacağım’ diyeceksin. Dünyanın düzeni adalet üzerine kurulu, adaleti bile darmadağın etti. Adaleti sağlamak mahkeme kararını uygulamak değil, vergilerin nereye harcandığını açıklayacaksın. Devlet milletine borçlu olmaz. Devlet olarak bir şeyler satın alıyorsan orada adalet duygusu, devlete güven sarsılır. Bunu yaptığınızda devlet ile vatandaş arasında güvensizlik olur.

5. Rüşvetçileri, yolsuzluk yapanları, tüyü bitmemiş yetimlerin haklarını yiyenleri devlet yönetiminden uzaklaştıracaksın. Devlette liyakati sağlayacaksın. Bunu taahhüt edeceksin. Bunu yapman ve samimi olman için önce ayda 10 bin dolar alan siyasetçi kim? İçişleri Bakanı’nı çağıracaksın, ‘Sen bizi rezil ettin, kim bu siyasetçi?’ diye soracaksın. Süratli bir şekilde büyükelçi atadıklarını da geri çekeceksin.