Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani, ülke tarihinde ilk kez 2 Ekim’de yapılan milletvekili seçimlerinden sonra bugün yeni kabineyi açıkladı.

Kararnameye göre Kültür Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığından; İletişim Bakanlığı, Ulaştırma ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığından; Çevre Bakanlığı, Belediye Bakanlığından; Çalışma Bakanlığı, Sosyal Kalkınma Bakanlığından ayrılırken, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı adı altında yeni bir bakanlık oluşturuldu.

Açıklanan yeni kabinede Sağlık Bakanlığı, Eğitim, Öğretim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı ile Sosyal Kalkınma ve Aile Bakanlığı kadın bakanlara teslim edildi.

Katar Emiri Temim ayrıca Korgeneral Kurmay Pilot Salim bin Hamed bin Muhammed bin Akil en-Nabit’i Genelkurmay Başkanı olarak atarken, eski Genelkurmay Başkanı Ganim bin Şahin el-Ganim’i de Vakıflar Bakanı olarak görevlendirdi.

Temim’in yayınladığı kararnameye göre ayrıca, Abdulaziz bin Nasır bin Mubarek Al Halife başkanlığında Kamu Hizmetleri ve Devleti Geliştirme Bürosu kuruldu.

Katar’da 2 Ekim’de ilk kez yapılan milletvekili seçimlerinde, kadın adaylardan hiçbirinin kazanamadığı, katılımın yüzde 63,5 olarak gerçekleştiği açıklanmıştı.