Karar gazetesi Çin aleyhinde haber yapma “görevini” aksatmadan sürdürüyor. 4 Mart günü gazetenin Dünya sayfasında ve internet sitesinde aynı konuda iki haber vardı. Gerçi gazetenin Çin haberlerinin konusu aylardır aynı. İşin ilginçti kaynaklar da aynı, üstelik defalarca yalanları çürütülmesine rağmen.

İnternet sayfasındaki imzalı haberde, Çin’de yayınlanan bir araştırma raporunda, “Doğu Türkistan’daki İş Gücü Programları’nın Uygur Türkleri’nin yoğunluğunu azaltmaya yönelik planlandığı” ve “Çin yönetiminin etnik azınlıklara yönelik nasıl baskı uyguladığını kanıtlar nitelikte tavsiyeler bulunduğu” ileri sürülüyor Selman Cömert, “Çin’in Tiençin şehrindeki Nankai Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan raporun, 2020 yılının ortalarında erişime kapatıldığını, ancak raporun bir kopyasının Dr. Adrian Zenz tarafından arşivlendiğini” yazıyor ve haber The Guardian gazetesinden alıntılarla devam ediyor.

Dr. Adrian Zenz’in adı merkezi Washington’da olan Küresel Politika Merkezi’nin bir süre önce hazırladığı raporda da geçmişti. Rapora göre, “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde 500 binden fazla insan her yıl pamuk toplamak için zorla çalıştırılıyordu”. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “ABD yönetimi tarafından kurulan aşırı sağcı örgütün üyesi olan Adrian Zenz’in uydurduğu yalanların tamamen asılsız olduğunu” belirtmişti.

ZENZ’İN KAYNAKLARI

Çinli yetkililere göre, “ABD İstihbarat Teşkilatı’nın kontrolü altında kurulan Çin karşıtı araştırma kurumlarının omurgası olan Adrian Zenz, durmaksızın Çin karşıtı söylentiler uydurmak ve Çin’e iftira atmakla geçimini sağlamaktadır. Adrian Zenz’in yazdığı sözde raporlar hiçbir güvenilirlik, akademik değer ve etiğe sahip değildir”.

Çin basınına göre, Adrian Zenz’in uydurduğu yalanlar esas olarak şu kaynaklardan geliyor:

-Sahte rakamlar: Adrian Zenz, sözde “Çin hükümeti Xinjiang’da zorunlu kısırlaştırma uyguluyor” diye uydurma bir rapor yayınlayarak “2018’de Çin’de yeni artan Radyoimmün testlerinin (RIA) yüzde 80’inin Xinjiang’da meydana geldiğini” iddia etti. Ancak gerçek şu ki, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’na göre, 2018’de Xinjiang’deki yeni çıkan RIA sayısı ülke toplamının yalnızca yüzde 8,7’sini oluşturuyor.

-Yoktan bir şey yaratmak: Zenz, yasa dışı doğum yapanların mesleki eğitim merkezlerine gönderildiğine ilişkin sözde bir liste uydurdu. Ama gerçek şu ki, bu listedeki insanların çoğu Karakaş ilçesinde normal bir yaşam sürdüren sakinler.

-Şaşırtıcı spekülasyon: Adrian Zenz, raporda Çin hükümetinin çocuk doğurmuş Uygur kadınları üzerinde doğum kontrolünü zorunlu kıldığını kanıtlamak amacıyla Xinjiang’da yerel etnik azınlık kadınların aşırı derecede denetlendiğini iddia etti. Ancak raporunda, Uygur kadınlarının doğum yaptıktan sonra kontrasepsiyon için RİA kullanma tercihinin hükümet tarafından zorunlu bir davranış olduğunu destekleyen hiçbir kanıt yok.

Liste uzayıp gidiyor. Arşivleri karıştırınca sürekli karşınıza Zenz’in yalanları çıkıyor. Dünya sayfasındaki haberde ise kaynak olarak BBC gösteriliyor. Çin’i yıpratmayı “stratejik görev” olarak belirleyen BBC de dünya çapında Çin karşı “yalan haberlere” kaynaklık etmeyi sürdürüyor. Karar gazetesi ise bu yalan merkezlerini sürekli kaynak göstermekten yorulmuyor. Daha önemlisi, bu haberlerin Uygurlara faydası ne diye sorma ihtiyacı bile duymuyor.

Kamil Erdoğdu