Kanada’da yatılı Kilise okullarında bulunan yerli çocuklara mezarlarının sayısı bin 200’e yaklaştı. Sömürgecilik mirasına yönelik tepkiler artarak sürüyor. Kanada’da yaşayan gazeteci Hüsna Sarı, büyük acılar yaşayan ve “first nation” olarak tanımlanan yerlilerin bugün dâhi temiz içme suyundan yoksun olduklarını belirtti.

Kanada’da British Columbia ve Saskatchewan eyaletlerindeki 3 ayrı yatılı kilise okulunda bugüne kadar ulaşılan bin 148 yerli çocuk mezarı bulundu.

Ülkede şiddetli protesto dalgasına neden olan eylemler doğrudan Katolik kilisesine ve sömürgecilik dönemi simgelerine yöneldi. Sömürgecilik döneminin simgeleri yıkıldı. Kraliçe Victoria ve Kraliçe II. Elizabeth’e ait heykeller de dâhil olmak üzere Meclis’te bulunan birkaç heykeli göstericiler tarafından yıkıldı.

Heykellerin üzerlerine öldürülen çocuklar için yazılar yazıldı. Ülkede 9 kilise ateşe verildi.

Olaylara tanıklık eden ve Kanada’da yaşayan gazeteci Hüsna Sarı, Kamil Erdoğdu ve Mehmet Kıvanç’ın hazırladığı Dünya Postası programında ülkedeki durumu aktardı. Öfkenin çok büyük olduğunu belirten Sarı, göstericilerin “Çalınan topraklarda barış olmayacak” sloganını attıklarını aktardı.

Araştırmaların devam ettiğini belirten gazeteci Sarı, her gün yeni bir mezarın bulunduğunu ifade etti. Sarı, yerli halkın öfkesinin nedenlerine ilişkinse şunları paylaştı:

“Bu okullardaki Kızılderili çocuklar kendi kabilelerinden kopartıldı. Katolik anlayışıyla yetiştirdiler. Dillerini konuşmaları yasaktı o okullarda. Kızılderili inançları yasaktı. Kızılderililer için saçları çok değerlidir. Bu Katolik okullarına giden çocuklara ilk yapılan iş saçlarını kesmekti. Kültürel anlamda asimilasyon uygulandı.”

Kanada hükümeti büyük katliamla ilgili sorumluluğu Papalığa atmaya çalışıyor. Ancak Papalık’tan şu ana kadar özür dileme yönünde bir sinyal gelmedi. Hükümet ve yerel halk Papa’dan özür beklerken yerli halkın başka talepleri olduğunu da ifade eden Sarı, bu noktada şunları kaydetti:

“Kızılderilileri daha çok tanınma, daha geniş yönetim yetkisi, siyasi temsil, çocukları için daha iyi bir eğitim istiyorlar. Ciddi bir su problemi var, pis su içiyorlar, yaşadıkları yerlerde koşulların iyileştirilmesini talep ediyorlar.”