Çin’in Liaoning eyaletindeki bir mahkeme, Kanada vatandaşı Michael Spavor’u 11 yıl hapis cezasına çarptırdı ve 50 bin yuanlık kişisel varlığına el konuldu.

Spavor, Liaoning eyaletindeki Dandong kentindeki Orta Halk Mahkemesi’nde yabancı casusluk yapmak ve Çin’in devlet sırlarını yasadışı şekilde sağlamakla yargılandı ve suçlu bulundu. Spavor sınırdışı edilecek.

Mahkum kararının açıklanmasından sonra Kanada Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ayrı ayrıca Çin’in yargı bağımsızlığını küstahça çiğneyen açıklamalarda bulundu. Buna Çin’in Kanada Büyükelçiliği’nden tepki geldi.

Açıklamada, uluslararası ilişkilerin temel ilkeleri ve uluslararası hukuka ciddi şekilde aykırı olan bu tür girişimlerin çok saçma olduğu ve bundan Çin’in öfke duyduğu ve en şiddetli şekilde kınadığı belirtildi.

Açıklamada, yargılama sürecinde sanık Spavor’un tüm haklarının güvence altına alındığı, onu ziyaret etmek ve bildiri almak gibi konsolosluk haklarının yerine getirildiği, duruşmaları Kanadalı yetkililerin izlediği hatırlatıldı.

Çin’in hukuk devleti olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Çin’in yargı birimlerinin yasalara göre davayı görüştüğü ve “keyfi tutuklama” söz konusu olmadığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Kanada’nın Meng Wanzhou olayının siyasi niteliğini görmezden gelerek Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) suç ortağı haline geldiği ve Meng’in herhangi yasayı ihlal etmemesine rağmen bine yakın gündür gözaltında bulunduğu ve asıl bunun gerçek keyfi tutuklama olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada, Kanada’nın Çin’in yargı bağımsızlığına saygı gösterip, hukuk konusunda çifte standart uygulamaması ve Çin’i karalamayı durdurması çağrısında bulunuldu.