Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Afganistan’daki gelişmelerin ABD’deki gündemin başını çekmeye devam ettiğini aktaran Ediz Tiyanşan, bu hafta Taliban’ın hükümet kurma sürecinden ilerleme kaydettiğini belirtti.

“ANKETLER ABD KAMUOYUNUN YÜZDE 60’ININ GERİ ÇEKİLMEYİ ONAYLAMADIĞINI GÖSTERİYOR”

Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nda kaotik bir durum yaşandığını ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Geri çekilişin ilk günlerindeki gibi olmasa da ABD’li yetkililer imkânsız olan bir tahliyeyi uygulamaya çalışıyor. Avrupalı ve ABD’li uzmanlar tahliyenin zamanında tamamlanamayabileceğini söylüyor. Ağustos sonu olarak tam çekilme öngörülüyordu 8-9 günde bunun tamamlanmasının muhtemel olmadığını söylüyor uzmanlar.

Pentagon yeni bir strateji daha ekledi, hava gücüyle bu kadar askerin, Afgan iş birlikçinin çıkarılması için özel havalimanlarından yardım istendi. ABD’nin en büyük hava yolu uçaklarının Kabil’e gönderilmesiyle bunlardan da destek istendi. İstihbarat güçlerinin aldığı bir habere göre, DAEŞ’nin bölgede bir saldırı düzenleyebileceği belirtildi. Bu uyarı ışığında ABD’liler artık ülkedeki yabancıların havalimanına gitmemesi için sinyal verdi. Havalimanına gitmenin DAEŞ’nin lehine olacağı söylendi. Bu belki de Taliban’ın hükümet kurma çalışmaları sırasında karşılaştığı ilk önemli olay olarak ortaya çıktı.

Öte yandan sadece silahlı tehdit değil, Taliban’ın ek kısa vadede hissedeceği tehdit ekonomik tehdit. Afganistan’a dünyadan yapılan yardımların pek çoğu kesildi. Tam tersi yaptırımlar geldi, bunların önümüzdeki süreçte Taliban’a baskı kurmak için devam edebileceğini ön görüyoruz. ABD ve Batı’nın Taliban’a daha ılımlı olma konusunda ekonomik baskı kuracağını ön görüyoruz. Yapılan anketler ABD kamuoyunun yüzde 60’ının bu geri çekilmeyi onaylamadığını gösteriyor. Seçimi yeni kazanmış Biden’ın bu ilk yılında siyaseten aldığı ilk bozgun olabilir.”