Son zamanlarda Çin’in Taiwan bölgesinde Japonya tarafından bağışlanan AstraZeneca aşılarının uygulanması için yaşlı gruplara izin verildi. Ancak Taiwan medyasında yer alan habere göre, 18 Haziran itibarıyla 4 gün içinde Taiwan’da AstraZeneca ile aşılandıktan sonra toplam 35 kişi yaşamını yitirdi.

Ölüm nedeninin aşı ile ilgili olduğu doğrulanamasa da insanlar özellikle yaşlılar panik içinde yaşıyor. İnsanların aşılama niyeti azalıyor. Aşılama oranı yavaşlıyor.

AstraZeneca aşısının daha önce birçok Avrupa ülkesinde tromboz riski nedeniyle 65 yaş üstü için askıya alındığına dikkat çekildi. Japon hükümeti henüz AstraZeneca aşısını aşı kapsamına dahil etmedi. Ancak Taiwan bölgesine 1,24 milyon doz AstraZeneca aşısı bağışlandı.

Çin Devlet Konseyi’ne bağlı Taiwan İşleri İfisi sözcüsü Ma Xiaoguang, daha önce Taiwan’daki salgın durumuyla ilgili soruları yanıtladı.

Salgının en başından beri Taiwan’daki soydaşlara ana karadaki vatandaşlarla aynı muanelede bulunulduğunu hatırlatan Ma, ada halkının büyük çoğunluğunun Çin ana karasından aşı gelmesine sıcak baktığını, ancak Demokratik İlerleme Partisi’nin aşıyı politik bir konu haline getirerek, Taiwan halkının aşıya erişimini geciktirdiğini söyledi.