Global Times / Wang Guangtao

Japonya Savunma Bakanlığı şaşırtıcı bir şekilde 2022 mali yılı için yaklaşık 50 milyar dolarlık bütçe istedi. Eğer bu bütçenin tamamı verilirse, önceki yıla göre yüzde 2,6’lık bir artış olacak ve 2014’ten bu yana en büyük yıllık artışa denk gelecek. Askeri harcama isteği Japonya’nın 4 askeri gemi ve denizaltı inşa etme, 12 adet Lockheed Martin F-35 savaş uçağı satın alma ve yerel bir askeri uçak geliştirme planlarını ortaya koyuyor. Bakanlık ayrıca, Çin’in Diaoyu Adaları yakınlarındaki güneybatı adalar zincirinde askeri kapasiteyi güçlendirmek için füzeler yerleştirmeyi hedefliyor.

Japonya Savunma Bakanlığı geçen yıl zaten Çin’in güney batı Japonya’daki adalar etrafında artan donanma faaliyetlerine karşı koymak için Japon yapımı emniyet füzeler geliştirmek için bir bütçe istemişti.

Japonya’nın niyetleri açık: Çin’in son yıllarda artan savunma bütçesini karşılamak ve Doğu Çin Denizi ile Güney Çin Denizi’ndeki Çin askeri varlığına karşı önlem almak.

Tokyo güneybatıdaki adaları savunmak için gereken bütün askeri ekipmanlara sahip olmaya çalışıyor. Bu nedenle, Washington’ın yardımına ihtiyacı var. Tokyo’nun ordusunu kullanma biçimi değişiyor gibi görünüyor ve bu Washington’daki birçok kişiyi şaşırttı. Bu Aegis Kıyı balistik güze savunma sistemlerinin planlanan intikalini ve düşman üs saldırı kapasiteleri ile ilgili konuşmaları sona erdirdi. Tokyo yine de Washington’dan iki tarafı daha da yakınlaştıracak stratejik taleplerde bulundu.

TOKYO GELECEKTE TAIWAN ADASI GÜVENLİK DİYALOĞU MEKANİZMASI KURABİLİR

Uzun zamandır Japonya’nın yıllık askeri harcamaları Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 1’inden fazlasını geçmiyordu. Bütçe yıllık bazda artarken, muhtemelen yüzde 1’lik sınırı aşacak. Japonya uzun zamandır bu sınırı aşmak istiyordu, ama mevcut yasalara göre bunu yapamıyordu. Savaş sonrası pasifist Anayasa’ya göre ve Covid-19 salgını koşullarında, büyük bir savunma bütçesi kamuoyunun eleştirilerine yol açacaktır. Bu yüzden Japon hükümetinin “Çin kartını” oynaması ve Çin’in yükselişi propagandası yapması gerekiyor. Bu aynı zamanda, askeri bütçe artışı için “mantıklı” bir neden olarak kıta Çin’inin Taiwan’ı işgal tehdidi ile ilgili bir “aciliyeti” fikrini ortaya atması anlamına geliyor.

Japonya Savunma Bakanı Nobuo Kishi, mayıs ayında Nikkei’ye yaptığı açıklamada, Çin’in artan kapasitelerini dikkate alarak, “Savunma kapasitelerimizi geçmiştekinden radikal biçimde farklı bir hızda artırmak zorundayız.” dedi. Kishi Taiwan Adası ile ilgili olarak ise Japonya’nın “durumdaki değişikliklere ayak uydurması ve gereken değişiklikleri yapması gerektiğini” söyledi.

Çok sayıda Japon siyasetçi Taiwan ile ilgili kışkırtıcı açıklamalar yaptı. Taiwan sorunu ile ilgili olarak Japonya savunma artışının şu üç yönüne odaklanmayı artırabilir. İlk olarak kamuoyu bakımından, Japonya kıta Çin’inin Taiwan’a karşı saldırgan tutumu dediği şeyle ilgili propagandasına hız verecek ve adaya zorbalık yapıldığını savunacaktır. Tokyo böyle yaparak Taiwan ile ilgili tutumuna ülke içinde daha fazla destek sağlamayı hedefliyor.

İkincisi Japon iktidar partisi Liberal demokrat parti ve Taiwan’da iktidardaki Demokratik İlerici Parti kıta Çin’inin uyarılarına rağmen 27 Ağustos’ta çevrim içi olarak 2+2 güvenlik görüşmeleri yaptı. Tokyo muhtemelen gelecekte ada ile bir dizi güvenlik diyaloğu mekanizması kuracak.

Üçüncüsü, Japonya bazı hassas alan ve bölgelerde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Taiwan Adası ile askeri tatbikatlar yapabilir. Bu kıta Çin’inin en yüksek düzede ilgisini çekecektir.

TOKYO, ÇİN İLE ABD ARASINDAKİ ASKERİ ÇATIŞMADAN FAYDA SAĞLAYAMAZ

Japonya şu anda stratejik özerklik ile stratejik bağlantı arasındaki gri bölgede bulunuyor. Japonya eğer gerçekten büyük bir güç haline gelmek istiyorsa, silah ve ekipman araştırma ile geliştirme alanlarında sert askeri tutumunu ve bağımsızlığını göstermeye ihtiyacı olduğuna inanıyor. Ancak gerçek şu ki, Japonya Japonya-ABD ittifakı çerçevesinde sınırlandırılmış durumda ve Tokyo bu ittifaktan ayrılamaz. Eğer “büyük güç” bir ülkenin ABD’den bağımsızlığı anlamına geliyorsa, Japonya’nın böyle bir büyük güç haline gelme ihtimali küçük. Bu arada ABD Japonya’nın Japonya-ABD ittifakı çerçevesinde büyük bir güç haline gelmesine asla izin vermez.

Japonya Çin ve ABD arasındaki stratejik rekabetin doğasını çok iyi anlıyor. Şu anda, bu rekabet kontrol edilebilir ve askeri bir çatışmaya dönüşmesi ihtimali yok. Bu nedenle Tokyo, Çin ile ABD arasında bir askeri çatışma çıkarsa bundan fayda sağlayamayacağının çok iyi farkında.