Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Japonya’nın Fukuşima nükleer kazasından sonra biriken atık suyla ilgili çalışmalarda açıklık ve şeffaflık ilkesine bağlı kalması gerektiğini belirtti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Sekreteri Yukiya Amono önceki gün yaptığı açıklamada, Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki atık suyun denize boşatılmasına ilişkin teknik sorunları ele almak üzere Japonya’ya ekip göndermeyi planladıklarını aktarmıştı. Yukiya Amono ayrıca, Güney Koreli uzmanların da atık suyun boşaltılmasına ilişkin işlemleri takip eden uluslararası denetim grubuna katılmasını beklediklerini kaydetmişti.

Wang Wenbin, günlük basın toplantısında Yukiya Amono’nun söz konusu açıklamasını değerlendirdi.

Wang, “Japonya’nın yakın komşularından biri olan Çin, Genel Sekreter Yukiya Amono’nun bu konudaki açıklamalarını yakından takip ediyor. Fukuşima nükleer kazasından çıkan atık suyun işlenmesi sorunu, küresel çapta ekolojik güvenlikle ve kamu sağlığıyla yakından ilişkili bir mesele, yani Japonya’nın özel bir meselesi değil. Bu nedenle Japonya açıklık ve şeffaflık ilkesine sadık kalmak suretiyle uluslararası toplumun ve özellikle komşu ülkelerin meseleye geniş katılımını güvence altına almalı. Ayrıca, ilgili uluslararası örgütler çerçevesinde bilimsel değerlendirme yapılmasını sağlamalı.” diye konuştu.

Bugün Dünya Günü’nün kutlandığına ve insanlığın yalnızca tek bir dünyaya sahip olduğuna dikkat çeken Sözcü Wang, “Bütün ülkeler birlikte yaşadığımız bu yurdu koruma sorumluluğunu üstlenmeli. Japonya’yı üzerine düşen uluslararası yükümlüğü üstlenip, uluslararası toplumun diğer üyeleriyle birlike adımlar atarak ve somut eylemler hayata geçirerek, küresel deniz ortamına ve uluslararası kamu sağlığı güvenliğine zarar veren eylemlere son vermeye çağırıyoruz.” dedi.