Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Japonya’nın Fukuşima-1 Santrali’nden çıkan nükleer atık suyu denize boşaltma kararını bir an önce geri alması gerektiğini söyledi.

Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Ulusal Meclisi dün Japonya hükümetinin nükleer atık suyu denize boşaltma kararını şiddetle kınayarak Japonya’nın yanlış kararından hemen dönmesini istedi.

Bugün Beijing’de düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Wang Wenbin, Çin’in Kore Cumhuriyeti’nin adil tutumunu desteklediğini açıkladı.

Wang, Japonya’nın radyoaktif atık suya ilişkin kararını açıkladığı günden beri Çin ve Kore Cumhuriyeti dahil tüm Pasifik ülkeleri ile Pasifik Adaları Forumu gibi kuruluşların endişelerini ifade ettiklerini hatırlattı.

Wang, Japonya tarafının nükleer atık suyu boşaltmak için hazırlıkları ilerletmeye devam ederken, uluslararası toplumun endişelerini giderecek ciddi ve sorumlu bir karşılık vermediğine işaret etti.

Japonya’nın eylemlerinin hem Japonya hem de dünya halklarının sağlığını tehdit ettiğini ve küresel deniz ekolojisi ile çevre güvenliğine olumsuz etkiler getirdiğini vurgulayan Wang Wenbin, Japonya’nın bu yanlış kararını derhal geri alması ve konuyu ilgili taraflar ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla müzakere etmesi gerektiğini söyledi.