Akademisyen Dr. Altay Atlı, “Dünya Bunu Konuşuyor” programında Çin-ASEAN kapsamlı stratejik ortaklılığını, Almanya’nın yeni koalisyonunu ve BAE’nin dış politikadaki yönelimi yorumladı.

Çin ve ASEAN arasındaki “kapsamlı stratejik ortalık”, Almanya’da kurulan koalisyon ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) dış politikası CRI Türk’te Gökhun Göçmen’in hazırlayıp sunduğu “Dünya Bunu Konuşuyor” programında akademisyen Altay Atlı’nın yorumları ile ele alındı.

Akademisyen Altay Atlı, Çin ve ASEAN arasındaki “kapsamlı stratejik ortaklık” konusunda ticari ilişkinin önemine dikkat çekti. Çin-ASEAN diyalog mekanizmasının 30 yıldır devrede olduğunu anımsatan Atlı “Asya bölgesinde kimi zaman ticari ilişkiler devletlerin devreye girmesiyle üst seviyeye çıkarken, kimi zaman da hâlihazırda devam eden gelişkin ticarete devletler çerçeve çizer.” değerlendirmesinde bulundu.

Kapsamlı stratejik ortaklığın ilan edildiği zirvede Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ittifaklar yerine ortaklıklar kurma çağrısına dikkat çeken Atlı, uluslararası arenada katı ve geçişken olmayan modeller yerine esnek ilişkilerin tercih edildiğini söyledi. Altay Atlı’ya göre, bu tercihin arkasında devletlerin karşılıklı bağımlılıkları bulunuyor. Atlı bu bağlamda ABD ve Çin arasındaki iklim değişikliği ile mücadele konusundaki iş birliğini örnek gösterdi.

OLAF SCHOLZ’UN AJANDASI KABARIK OLACAK

Çin ve Almanya ilişkileri de Soğuk Savaş benzetmelerini boşa çıkaran örnekler arasında yer alıyor. Her iki ülke arasında artan ticaret hacmine dikkat çeken akademisyen Altay Atlı, bu eğilimin Almanya’nın yeni lideri Olaf Scholz döneminde de devam edeceğine inanıyor.

Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti arasında kurulan koalisyonda Çin’e dair kimi değişikliklerin olabileceğini dışlamayan Dr. Atlı, henüz yürürlüğe girmeyen Çin-Avrupa Birliği (AB) Kapsamlı Yatırım Anlaşması’na işaret etti. Altay Atlı ayrıca önümüzdeki 5 senede Berlin yönetiminin Transatlantik ilişkileri ve Avrupa’nın iç sorunları ile mücadele etmek zorunda kalacağını kaydetti.

Almanya’da Hristiyan Demokrat Partisi’nin (CDU) 16 yıllık dönemini noktalayan “trafik lambası” koalisyonunda, CDU ile yapılan büyük koalisyonda maliye bakanı görevindeki SPD’li Olaf Scholz başbakan olacak, Scholz’un yardımcılığını ise Yeşiller Eş Başkanı Habeck yürütecek.

BAE DIŞ POLİTİKADA MAKAS MI DEĞİŞTİRİYOR?

Dünya Bunu Konuşuyor’da son gündem maddesi ise BAE’nin değişen dış politikası oldu. BAE’nin İran ve Suriye gibi ülkelerle normalleşme çabalarının altında “istikrar” arayışı kadar siyasi hesapları olduğunun altını çizen Dr. Altay Atlı, BAE ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin fosil yakıtlara dayanan zenginliklerini yatırımlarla çeşitlendirmek de istediğini sözlerine ekledi.

BAE Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, son olarak hafta içinde Türkiye’yi ziyaret etmiş ve heyetler arası görüşmelerin ardından taraflar arasında enerji, çevre, finans ve ticaret alanlarında 10 anlaşma imzalanmıştı.