İtalya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında sadece aşı yaptıranların ya da hastalığı kısa süre önce atlatanların sahip olabileceği “Süper Yeşil Geçiş (Super Green Pass)” sertifikası sosyal faaliyetlere girişler için zorunlu hale geldi.

Mario Draghi liderliğindeki koalisyon hükümetinin 24 Kasım’da “Güçlendirilmiş Yeşil Geçiş” belgesi adıyla açıkladığı ve kamuoyunda “Süper Yeşil Geçiş” belgesi olarak bilinen sertifika yürürlüğe girdi.

Buna göre, restoranların kapalı mekânları, stat, tiyatro, sinema, diskotek ve kamuya yönelik tören, konser ve kutlama alanlarına girişlerde sadece aşı yaptıranların ve Covid-19 geçirenlerin sahip olabileceği “Süper Yeşil Geçiş” belgesi aranacak.

Hükümetin yine 24 Kasım’da aldığı karar doğrultusunda, bugünden itibaren şehir içi toplu taşımada da şehirler arası yolculuklarda olduğu gibi aşı ve hastalığı geçirmiş olmanın yanı sıra son 48 saatte yapılmış negatif sonuçlu testi gösteren “Normal Yeşil Geçiş” belgesi zorunlu hale geldi.

Vakaların artış eğiliminde olduğu ülkede, Süper Yeşil Geçiş sertifikası, Noel ve yılbaşı tatil dönemlerini kapsayacak şekilde 15 Ocak’a kadar yürürlükte kalacak. Hükümet, gerekli görürse bu süreyi uzatabilecek.

Söz konusu uygulamayla salgında vaka artışının önüne geçilmesi ve aşı kampanyasına olan ilginin artırılması hedefleniyor.

Süper Yeşil Geçiş belgesinin bugün yürürlüğe girmesi dolayısıyla 1,3 milyon kişinin de bu belgeyi dijital ortamlardan indirerek edindikleri bildirildi.

AŞILAMA KAMPANYASI

Covid-19’a karşı yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020’de başladığı ülkede, bugün itibarıyla 98 milyon 729 bin 849 doz aşı uygulandı. Tüm aşıları tamamlananların sayısı 45 milyon 779 bin 881 oldu.

Nüfusu yaklaşık 60 milyon olan İtalya’da, aşılaması tamamlananların 12 yaş üstü nüfusa oranı yüzde 84,7’yi buldu.

Bu arada 20 Eylül’de başlayan 3. doz aşılamada 8 milyon 682 bin 311 hatırlatıcı doz uygulandı.