İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, yakın zamanda Fas’a resmi bir ziyaret gerçekleştireceğini, ardından Faslı mevkidaşı Nasır Burita’nın da İsrail’i ziyaret edeceğini duyurdu.

Lapid, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “Geçen hafta sonu, iki ülke arasında tam diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi çerçevesinde Fas’a ilk resmi ziyaret konusunda Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile anlaştım.” ifadelerini kullandı.

Resmi ziyaretinin bu ayın sonunda olacağına işaret eden Lapid, “Ziyaret, bu ayın sonunda Fas’a direkt uçuşların açılmasının ardından gerçekleşecek. Bu tarihi bir olay. Ziyareti teşvik etme ve ilişkileri yenilemedeki rolü için Fas Kralı 6. Muhammed’e teşekkür etmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Lapid, bu ziyaretin, iki ülke arasında turizm, ticaret ve kapsamlı ekonomik ve siyasi iş birliği anlaşmaları için bir başlangıç ​​noktası olacağına vurgu yaparak, “Benim Fas ziyaretimden sonra Bakan Burita da ülkesinin diplomatik misyon temsilciliğini açmak üzere İsrail’i ziyaret edecek.” bilgisini paylaştı.

Fas makamlarından Lapid’in ziyaret duyurusuna ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.