Terör örgütü IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon, örgütün dünya çapında tam ve kalıcı bir yenilgiye uğratılması için kapsamlı ve kolektif çabanın gereğine olan inancını teyit etti.

İtalya’nın ev sahipliğinde Roma Fuar Merkezi’nde düzenlenen IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyon Toplantısı’nın ardından yayımlanan sonuç bildirisinde, söz konusu terör örgütüne karşı mücadeleye devam etmeye kararlılıklarını teyit ettikleri belirtildi.

Bakanların 2 yıl aradan sonra yüz yüze bir araya geldiği toplantının ortak bildirisinde, IŞİD’in kapsamlı, koordineli ve çok yönlü bir çabayla kalıcı biçimde yenilmesinin hedeflendiği, bunun için Orta Afrika Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Moritanya ve Yemen’in de Koalisyon’a katıldığı duyuruldu.

“Koalisyon, IŞİD’in dünya çapında tam ve kalıcı bir yenilgiye uğratılması için kapsamlı ve kolektif bir çabanın gerekli olduğuna olan inancını yineledi.” denilen bildiride, Koalisyon’un uyumlu ve başarılı bir araç olduğunu kanıtladığı vurgulandı.

Bildiride, Bakanların gelecek toplantıyı Haziran 2022’ye kadar düzenleme ve 2021 sonbaharında Brüksel’de “Küçük Grup Siyasi Yöneticiler Toplantısı” gerçekleştirme niyetinde olduğu bildirildi.

Bildiride, Bakanların IŞİD ile mücadele ederken sivillerin korunmasına verdiği önem vurgulanırken; Irak ve Suriye’deki IŞİD ile dünya çapındaki bağlı kuruluşları ve ağlarının herhangi bir bölgeyi yeniden işgal etmemesi için iş birliğini güçlendirmeyi taahhüt ettikleri aktarıldı.

Örgüt üyelerinin hesap verebilirliğinin sağlanması için IŞİD tarafından kurban edilenlerin ailelerinin ve mağdur edilen kişilerin yanında olunacağının vurgulandığı bildiride, şunlar kaydedildi:

“IŞİD artık bir bölgeyi kontrol etmiyor. Irak ve Suriye’de yaklaşık 8 milyon insan IŞİD kontrolünden kurtuldu ancak tehdit devam ediyor. IŞİD faaliyetlerinin yeniden başlaması ve Koalisyon’un aktif olmadığı bölgelerde güvenlik güçlerini ve sivilleri hedef almak için ağlarını, yeteneklerini yeniden inşa etme kabiliyetine karşı güçlü bir teyakkuz ve koordineli eylem gerekiyor.”

Bildiride, bu çaba için yeterli kaynak tahsis edilmesinin, söz konusu örgüt tarafından zorla silah altına alınmaya yol açan koşullarla mücadele edilmesinin önemine işaret edilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Koalisyon, IŞİD’den kurtarılan bölgelerde kapsayıcı yerel toparlanma ile istikrarı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı gereğince Suriye çapında bir siyasi çözüme elverişli koşulları teşvik etmeye yönelik uzlaşma ve yeniden entegrasyon çabalarını desteklemeye devam ediyor.”

Toplantının sonuç bildirisinde, şunlar kaydedildi:

“Bu bağlamda Bakanlar, 2021 İstikrar Taahhüdü’nün IŞİD’den kurtarılan bölgelere yardımcı olmak ve örgütün yeniden canlanmasını önlemek için önemli bir araç olduğunu kaydetti. Bakanlar, IŞİD’in gelirlerini artırmak, ikili ve/veya INTERPOL gibi çok taraflı kanallar vasıtasıyla bilgi paylaşımını artırarak ve sosyal medya üzerinden zehirli propagandasını yaymasını engelleyerek baskı altına alınmasını sağlamaya devam edeceklerini teyit etti.”

IRAK

Bakanların Irak’ın IŞİD’in kalıntılarına karşı koyma ve yeniden ortaya çıkmasını önleme çabalarını takdir ettiği bildiride, “Koalisyon, Irak hükümetinin talebi üzerine Irak’ın bütünlüğü, egemenliği, toprak bütünlüğü ve halkının yararına olacak şekilde Irak’ta faaliyet göstermektedir. Bakanlar, Irak hükümetinin Koalisyon varlıklarını korumasının önemini vurgulayarak, Koalisyon personeli ve konvoylarına ve diplomatik tesislere yönelik devam eden saldırıları şiddetle kınadı.” ifadesi kullanıldı.

Bildiride, NATO ve Avrupa Birliği’nin (AB) Irak’ta IŞİD ile mücadeleye verdiği destekten de memnuniyetle söz edildi.

SURİYE

Suriye’deki duruma da değinilen bildiride, “Koalisyon, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı Kararı uyarınca kalıcı bir siyasi çözümü desteklemek için Suriye halkının yanındadır.” denildi.

Bildiride, “Koalisyon, IŞİD’den kurtarılan bölgelerde kapsayıcı yerel toparlanmayı, istikrarı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı gereğince siyasi çözüme elverişli koşulları teşvik etmeye yönelik uzlaşma ve yeniden entegrasyon çabalarını desteklemeye devam ediyor.” tespiti yapıldı.

AFRİKA

Bildiride, Bakanların Afrika’daki durum için de bir oturum düzenlediği vurgulanarak, IŞİD’in ağlarının etkili olduğu Sahra altı Afrika’daki (Sahel Bölgesi, Doğu Afrika ve Mozambik) ülkelerle, onların talebi ve rızasıyla çalışmayı taahhüt ettiği aktarıldı.

Bildiride, bu ülkelerdeki kolluk kuvvetlerinin kapasitesini güçlendirmenin de hedeflendiği ifade edildi.

Bakanların Suriye ve Irak’ta tutuklu bulunan IŞİD’lilerin ve aile üyelerinin durumunun yarattığı sorunun bilincinde olduğuna işaret edilen bildiride, “Bakanlar, menşe ülkelerle yakın koordinasyon içinde mevcut etkili adalet ve hesap verebilirlik mekanizmalarını sürdürmeyi taahhüt etmişlerdir.” denildi.

Bildiride, şunlar kaydedildi:

“Koalisyon, yabancı uyruklular da dâhil olmak üzere, terör zanlılarının uygun şekilde muamele görmesini ve adil yargılanma garantileri de dâhil olmak üzere geçerli uluslararası hukuk yükümlülükleriyle tutarlı şekilde yargılanmasını sağlamaya yönelik çabaları teşvik etmeye kararlıdır. Bakanlar, Suriye’nin kuzeydoğusundaki IŞİD tutukluları ve aile üyeleriyle ilgili durumun ciddi bir endişe kaynağı olduğunu ve bu ciddi soruna kapsamlı ve uzun vadeli bir çözüm bulmanın önemini vurguladı.”