Terör örgütü IŞİD, Irak’ın Kerkük, Salahaddin ve Musul kentlerindeki aynı elektrik gerilim hatlarına son bir haftada ikinci kez saldırı düzenledi.

Irak Elektrik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, IŞİD unsurlarının Salahaddin, Kerkük ve Musul kentlerindeki yüksek gerilim hatlarına eş zamanlı saldırı düzenlediği duyuruldu.

Terör örgütü unsurlarının aynı elektrik hatlarına son bir haftada ikinci kez saldırı düzenlediği aktarılan açıklamada, saldırılar nedeniyle bölgede 18 saati bulan elektrik kesintileri yaşandığı kaydedildi.

Açıklamada, Salahaddin kentine bağlı Samarra ilçesinin yakınlarında elektrik santraline, Kerkük’ün güneyindeki Reşad nahiyesi yakınlarındaki 166-167 ve 168 numaralı hatlara, Musul’a bağlı Kayyara ilçesi yakınlarındaki 149-150-151-152 ve 153 numaralı yüksek gerilim hatlarına saldırı düzenlendiği dile getirildi.

Ayrıca açıklamada, saldırı sonucu Kerkük, Musul ve Salahaddin kentleri ile bazı ilçelerde ve köylere elektrik hizmetinin verilmediği ve bölgeye çok sayıda teknik ekibin gönderildiği bilgisi verildi.

Irak hükümeti, son günlerde ülkenin farklı yerlerinde ulusal elektrik santrallerine yönelik saldırılar düzenlendiği ve bu saldırılarda 7 kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin yaralandığı bildirmişti.