CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Asyalılara karşı nefret suçlarında görülen artış, endişe verici boyutlara ulaştı. Asyalılara karşı artan saldırılar için kuruluş sivil toplum kuruluşu olan “Stop AAPI Hate” Covid-19 pandemisinin başlangıcından bu yana ülke çapında Asyalı Amerikalılar ve Pasifik Adaları kökenlilere karşı yaklaşık 7 bin nefret suçu vakası kaydetti. Kuruluş yaptığı çalışmalar medya ve ırkçı saldırıların yükselişini durdurmak isteyen protestocular için önemli bir bilgi kaynağı haline geldi.

New York’ta yaşanan en son olayda, 55 yaşındaki Asyalı bir kadın yolda yürürken karşıdan gelen Alexander Wright tarafından atılan yumruk ile bayılmıştı. New York Polis Departmanı gözaltına aldığı Wright’ın üzerinde uyuşturucu maddeye rastlandığı bildirirken, nefret suçu ile yargılanması için mahkemeye sevk edildiğini söyledi. Uzmanlar, şahsın uyuşturucu kullanmasının durumu hafifletecek bir neden olmadığı, aksine madde etkisindeyken neden Asyalı bir kadını hedef olarak seçtiğinin bir kez daha sorgulanması gerektiğini belirtiyor.

TRUMP İLE EKİLEN NEFRET TOHUMLARI YEŞİLLENİYOR

ABD’de yaşayan Asyalılar çeşitli soğuk bakışlar ve sözlü tacizlerle uzun süredir katlandıklarını ve can güvenliklerini tehdit eden olaylara maruz kaldıklarını belirterek sosyal medya üzerinden çığlıklarını duyurmaya çalışıyor.

Global Times’a konuşan uzmanlar, ABD hükümetinin Çin’e karşı artan düşmanlığı ve eski başkan Donald Trump’ın devam eden iltihaplı mirası karşısında, Asyalılara yönelik derinlere kök salmış nefretin ABD’ye büyük zarar vereceğini söylüyor.

Los Angeles’ta yaşayan Çin Amerikan Kültürü Değişim Derneği’nin Genel Başkanı Zhou Yanyu, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana çok fazla Çinli insanın korku içinde yaşadığını ve buna psikolojik olarak hazırlıklı olunması gerektiğine dikkat çekiyor.

TOPLUMSAL TERAPİ ÖNERİSİ

STOP AAPI Kurucu Ortağı Russell Jeung, “Meselenin bir kısmı Asyalıların sürekli yabancılar görülmesi ve nesneleştirilecek saldırıya uğrayacak yabancılar olarak muamele görmesi ise, o zaman bu anlatıyı değiştirmeliyiz.” diyerek duruma müdahale çağrısında bulunuyor.

Plan içinde öğrenci kuruluşları ile genç nüfusu bu anlatılardan korumak. Ruh sağlığı hizmetlerini genişleterek çevrim içi bir merkez oluşturmaya kadar uzanan önerilerini bulunuyor.