İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve baş müzakerecisi Ali Bagheri Kani, İran nükleer anlaşmasına ilişkin tarafların yarın Avusturya’nın başkenti Viyana’da görüşmeye devam edeceğini belirtti.

Ali Bagheri Kani dün İran Devlet Televizyonu’na verdiği demeçte, nükleer müzakerelerin yarın Viyana’da devam edeceğini doğruladı.

Kani, İran’ın yaptırımların kaldırılması ve nükleer faaliyetler olmak üzere iki konu hakkında “çok faydalı ve yapıcı öneriler” ileri sürdüğünü ve bunun müzakere sürecini güçlü şekilde hızlandıracağını söyledi. Kani ayrıca, Batılı ülkelerden de müzakerelerin daha hızlı şekilde ilerlemesini sağlamak üzere somut adımlar beklediklerini dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan önceki gün sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, İran halkının somut sonuçlardan faydalanmasını sağlamak için İran’ın iyi bir anlaşmaya varılması konusunda samimi olduğunu ifade etti.

İran nükleer anlaşmasının tarafları, Nisan’da Avusturya’nın başkenti Viyana’da müzakereleri tekrar başlatmıştı. Ancak ABD ile İran arasında ciddi fikir ayrılıkları bulunması ve İran’ın lider kadrosunun değişmesi nedeniyle müzakereler altı turdan sonra askıya alınmıştı. 20 Kasım’da Viyana’da yeniden başlayan müzakereye ise 3 Aralık’ta ara verilmişti.