İngiltere’nin, 2014’te meydana gelen bir patlamayla bağlantısı olduğu gerekçesiyle 18 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı alan Çekya’yı desteklediği bildirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus istihbarat servisinin, Çekya’daki “pervasız” ve “tehlikeli” eylemleri kınandı.

Açıklamada, Çekya’nın Vrbetica kentinde 2014’te iki kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamanın faillerinin, 2018’de, İngiltere’nin Salisbury kentinde çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia’yı zehirlemekle suçlanan Alexander Petrov ve Ruslan Boshirov olduğu bilgisine yer verildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Rus istihbaratının Avrupa’da tehlikeli ve kötü niyetli operasyonlar yürütme girişimlerini ifşa eden Çekya’yı desteklediklerini belirtti.

Salisbury saldırısının faillerini adalete teslim etmekte kararlı olduklarını, Çekya’nın bu yönde attığı adımları takdir ettiklerini kaydeden Raab, Rusya’ya “en temel uluslararası normları ihlal eden eylemlerden vazgeçmesi” çağrısında bulundu.