İngiltere Kamu Sağlığı İdaresi Başkan Yardımcısı Profesör Jonathan Van-Tam, ülkedeki “çok yüksek” yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka oranlarının, “kış aylarının zor geçebileceği” anlamına geldiğini söyledi.

Profesör Van-Tam, BBC’ye yaptığı açıklamada, İngiltere’deki Covid-19 vaka oranlarının sonbaharın erken döneminde bu kadar hızlı ilerlemesinin “endişe verici” olduğunu belirtti.

Çok fazla insanın salgının artık bittiğine inandığını söyleyen Van-Tam, “Kişisel olarak kışın zor ayların geleceğini hissediyorum ve  salgın bitmedi.” ifadesini kullandı.

Van-Tam, ülkede Covid-19 vaka sayılarının, istikrarlı seviyede görün se de hala “çok yüksek” olduğunu hatta Avrupa’nın çoğundan daha yüksek olduğunu vurguladı.

Covid-19 nedeniyle ölümlerin arttığına ve enfeksiyonların daha büyük yaş gruplarına nüfuz etmeye başladığına dair işaretlerin olduğuna dikkati çeken Van-Tam, mevcut Covid-19 seviyelerinin, “artık dikkatli olunması gerektiği” anlamına geldiğini ve uzmanların, ilerleyen günlerde verileri analiz etmeye devam edeceğini ifade etti.